Ben de Sizin Gibiydim : )

WebSitesi Yapmak Zor mu?

WEB SİTESİ YAPMAYI NASIL ÖĞRENDİM?

 

» »  Bu siteyi, şuan, benim bir zamanlar olduğum yerde olanlara destek olmak için yaptım. Ben, internetin bana sunduğu imkanlarla kendi kendime web sitesi yapmayı öğrendim. Yine, internetin sunduğu olanaklarla web sitesi yapmayı öğrenmeye çabalayanlara kendi tecrübelerimi aktararak yardımcı olmak istedim.

» »  Evet, ben de kendi kendime bir site yapabilir miyim diye internette çok dolaştım. Evet, internette bu konuda pek çok bilgi var. Benim gibi hiç bilmeyenler için pek çok bilgi ve değişik fikir veriliyor. Hâl böyle olsa da, işin içinden çıkmak yine de çok zor. Çünkü, her site işin bir parçasını anlatmış oluyor. Bizde de bu parçaları birleştirecek bilgi yok. Olsa zaten yaparız 🙂 Ben, bu sitede, bu parçaları birleştirmeye çalışıyorum. Zaten bu parçaları birleştirdikçe, sitenizi adım adım yapmış oluyorsunuz.  

» »  İnternette pek çok bilgi okuyordum ancak bir türlü işin içinden çıkamıyordum. Nereden başlayacağımı bile tam çözememiştim. Sonuçta, olayı şöyle çözdüm. Bir sitede bir ürün tanıtılmıştı. Bu sitede, bu ürünle, hiç bilgisi olmayan birine, bir web sitesinin A dan Z ye nasıl kurulduğu bilgisinin verildiği iddia ediliyordu. Hatta, daha fazlası iddia ediliyordu. Mesala, kurduğumuz web sitesinin Google gibi arama motorlarında nasıl ilk sayfaya, hatta ilk sıraya çıkabileceği bilgisini, internetten para kazanma yollarına ilişkin bilgileri vs. içerdiği iddia ediliyordu. Ayrıca, internetten mail yoluyla devamlı destek olunacağı vaat ediliyordu. Ben de inandım ve bu ürünü aldım. Çünkü, bir konuda ilerleyebilmek ve kendini geliştirebilmek için o konuda benden daha tecrübeli ve daha bilgili birisini ya da birilerini kendime örnek almam gerektiğine inanıyordum. Hâlâ aynı düşüncedeyim. Ve onun gittiği yollardan gitmek gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde yapmak, insana hem zaman kazandırır hem de hedefinden şaşmamasını sağlar. Böyle inandığım için kendime bir rehber olması açısından bu ürünü aldım ve bu ürünün sahibi Serdar YÜKSEL Bey’i kendime rehber olarak kabul ettim. Gerçekten hiç pişman olmadım. Bu ürün, e-kitaplardan ve videolardan oluşuyor. Serdar Bey de vaat ettiği gibi her zaman bana destek oldu, halen de oluyor. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

» »  Şuan, bu üründen elde ettiğim bilgilerle kendime siteler kurdum. Halen de içeriklerini zenginleştirmeye devam ediyorum. Ayrıca, internet sitesi yapma konusunda kendimi geliştiriyorum. İlgilenenler için bu sitenin adresini vereyim, isteyenler inceleyebilir. Aksi takdirde, eğer bu işlerde yeterince bilgi birikiminiz yoksa, internette boşa çok zaman harcarsınız. Benim bir zamanlar harcadığım gibi… Bahsettiğim ürünün adı, “Masterkazanç Dijital Eğitim Seti” dir. Şimdi, bahsettiğim siteyi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

»  »  Daha bu ürün hakkında tam olarak bir şey bilmeden, bu ürünü almaya karar vermiştim. Çünkü, bir hayalime ulaşma yolunda, bu ürüne vereceğim parayı kaybetsem de gam değil diye düşündüm. Bu ürünü aldım ve inceledim. Gördüm ki, para kaybetmek bir yana para kazanmanın yollarını da öğretiyordu. Çok doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. Buradaki bilgilerle önce X-ticaret‘e üye oldum. Daha sonra bu site aracılığı ile tanıma fırsatı bulduğum “GooMass” adındaki dijital ürünü aldım. GooMass adlı bu ürün, aslında satış ortaklığı sistemini öğretiyor. Satış ortaklığı sistemi, internetten para kazanma yollarından biridir. Ve benim en çok sevdiğim ve ilgilendiğim para kazanma yöntemidir. “GooMass”, bu konuda, en doyurucu bilgilerin verildiği bir eserdir. Bu ürünle birlikte ücretsiz olarak verilen “Web Sitesi Kurma Rehberi” adında bir dosya da var. Bu iki ürünü incelediğimde, artık benim bir site yapabileceğimden emin olmuştum. Artık, bir web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını bütün yönleriyle bulmuştum. Artık, web site yapmak, benim için bir zevk haline geldi.

İstediğim siteyi yapabilecek duruma geldim. Örneğin, benim içeriğini oluşturmaya devam ettiğim sitelerden biri,  www.bedavasitekur.info adındaki sitedir.

 

BU SİTEDE NELER BULABİLECEKSİNİZ?

 

Bu site temel olarak şu bölümlerden oluşmaktadır.

→  1-  ANASAYFA başlığı altında bu yazı ve diğer yazdığım değişik konulardaki yazılar yer almaktadır. Bu yazılarıma devam edeceğim inşallah.

→  2-  Web sitesini yapma konuları, kolay anlaşılabilir olması ve kolay takip edilebilir olması açısından aşamalara ayrılmıştır. Ve ne yaptığınızdan emin olabilmeniz için mümkün oldukça resimlerle anlatılmıştır. Bu bölüm, WEB SİTESİ YAPMA AŞAMALARI adında sitede yer almıştır. Bu bölümde, web hosting (web alanı) hizmeti ile birlikte bir domain name’i (alan adını) ömür boyu ücretsiz veren “arvix.com”u neden tercih ettiğimiz konusu da yer almaktadır.

→  3-  İnternet ve Web Sitesi Yapma ile ilgili pek çok temel bilgiyi içeren INTERNET başlıklı sayfa yer almaktadır.

→  4-  Web Sitesi Yapma’nın temelini oluşturan DOMAIN NAME (Alan Adı) hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceksiniz.

→  5-  Yine, Web Sitesi Yapma’nın temelini oluşturan WEB HOSTING (Site Barındırma) Hizmeti konusu ayrı ayrı sayfada ayrıntıları ile incelenmiştir.

→  6-  Bu sitenin yapımında ve dünyadaki pek çok ünlü sitelerin kullanımında kullanılan WORDPRESS hakkında işinize yarayabilecek bir çok bilginin yer alacağı bir sayfa eklenmiştir.

→  7- Bir sitenin Google gibi arama motorlarında ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkması için gerekli ayarlamaların yapılması gerekir. İşte SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) denilen bu işlemler zinciri hakkında da bir sayfa mevcuttur.

→  8- Web Sitesi Yapma ya da Kurma ile ilgili olabilecek pek çok terimi içine alan SÖZLÜK bölümü de sitemize eklenmiştir.

→  9-  Son olarak kendimle ilgili bazı bilgilerin yer aldığı HAKKIMDA adlı bir sayfa ve bize ulaşmanızı kolaylaştıracak İLETİŞİM adlı bir sayfa vardır.

 

» »  Siteye ayrı bir forum sayfası konulmamıştır. Sebebi ise web sitesi yapma işlemleri, aşama aşama anlatıldığı için her aşama ile ilgili sayfanın altına yorum bölümleri açılmıştır. İlgili, o konuyu okuduktan sonra, aradığı soruya cevap bulamadıysa, hemen o konunun altındaki yorum bölümüne sorusunu yazabilecektir. Bu şekilde her aşamayla ilgili soruların bir arada toplanması amaçlanmıştır. Sorulan soruların cevabını, eğer ben biliyorsam hemen yazarım, eğer bilmiyorsam benimde bilgisine başvurduğum rehberlerimden birine (mesela Serdar Bey’e) sorarım ve size yine cevap buluruz inşallah. Ayrıca, sitemize iletişim sayfası eklenmiştir. Arzu eden buradan da direk mail yoluyla bize ulaşabilir. Şimdi, ilgilendiğiniz yazıları ya da sayfaları okumaya devam edebilirsiniz.

Bu arada tema arayışı içinde olanlar için bir not eklemek istiyorum: www.themeforest.net adresinde müthiş temalar var. Ücretli olduğu bilgisini de vereyim. Ama iyi bir tema seçtiğinizde sitenizin görüntüsü çok güzel olacaktır. Sitenin görüntüsü, ziyaretçileri ilk etkileyen husustur. Onun için önemlidir.

WordPress Nedir? WordPress’in Kurulumu, WordPress Yönetim Paneli

WordPress Nedir? WordPress Nasıl Kurulur? Wordpress Yönetim Paneli, Ayarlar

 »  »  Bu bölümde, wordpress konusuyla ilgili edindiğim bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım inşallah. Kendi         yazılarıma geçmeden önce bir paylaşımda bulunmak istedim. Evet, bu konuyla ilgili, internette pek çok bilgi bulmak ta mümkün. Ancak, bunlardan clickbankers.com yazarlarının bu konuyla ilgili videolarını çok beğendim. Bunun için buraya bağlantılarını eklemeyi uygun buldum. Buradaki videoları sırayla takip ettiğinizde, size çok faydası olacağını ümit ediyorum. Gerçekten çok güzel hazırlamışlar. Bu arada, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Aşağıdaki bağlantılardan istediğinize tıklayarak, ilgili videoya ulaşabilirsiniz.

»  »  Burada anlatmış olduğum bilgileri kullanarak öncelikle, HostGator, Arvixe ya da diğer bir web hosting şirketinden domain ve hosting hizmeti alabilirsiniz. Daha sonra, buradaki videolarda anlatıldığı gibi kendi sitelerinizi yapabilirsiniz. Bir kere öğrendikten sonra, istediğiniz sayıda site kurabilirsiniz. Çünkü, sistem hep aynı. Sadece, siteden siteye içerik değişecektir. Ve tabii ki, istediğin kadar tema (dış görünüm) seçeneği olduğu için bunlar da isteğinize bağlı olarak değişecektir.

1. DERS : WordPress Nedir ? (Video)

2. DERS : WordPress Kurulumu (Video)

A – Fantastico De Luxe ile Kurulum
a – Kurulum

b – Admin Panele Giriş

c – Yönetici Paneli Türkçeleştirme

B – Manuel Kurulum
a – Dosyaları İndirme ve Kurulum

b – Admin Panele Giriş

3. DERS : WordPress Yönetici Paneli (Video)

4. DERS : WordPress İlk Ayarları (Video)

5. DERS : Yönetici Paneli Detaylı Kullanımı (Video)

A – Yazı Ekleme
a – Video 1

b – Video 2

B – Kategoriler

C – Ortam Kütüphanesi

D – Bağlantılar

E – Sayfalar

F – Yorumlar

G – Kullanıcılar

H – Araçlar

Web Sitesi ile İnternetten Para Kazanmayı Öğrenin

WebSitesi Üzerinden Para Kazanma, İnternetten para kazanma

»  »  Bu yazımızda sizlere, internetten para kazanma konusu hakkında bize lazım olan bütün bilgileri içeren bir dijital üründen bahsedeceğim. Bu ürünü oluşturan kişi, bu konuda çok engin tecrübelere sahiptir. Ayrıca, internetten oldukça  yüksek miktarlarda para kazanmış olan (mesela, aylık 15.000,00 TL nin üzerinde) ve halen bu paraları kazanmaya devam etmekte olan biridir. Nereden mi biliyorum? Kendisi ürününü tanıtırken bunu açıklıyor zaten. Eğer, internetten para kazanma konusuyla azıcık bile ilgileniyorsanız, bu ürünü mutlaka tanımalısınız ve almalısınız. Ya da, “internetten para mı kazanılırmış, geç bunları!” diyorsanız, yani, internetten para kazanılabileceğine inanmıyorsanız, lütfen kendinize bir iyilik yapın ve birazdan vereceğim bağlantıya tıklayıp  inceleyin. Belki, bu sizin için hayatınızda bir dönüm noktası olacaktır. Neden bu kadar emin olarak böyle yazabiliyorum diye merak etmiş olabilirsiniz. Kendimden biliyorum. Ben, Serdar Bey’in anlattığı bilgileri uygulamaya başladım ve şimdi para kazanabiliyorum. Ne kadar çok uygulayabilirsem o kadar da çok kazanabileceğime adım gibi eminim artık. Neyse sözü uzatmadan bahsettiğim ürünün bağlantısını vereyim:    Master Kazanç Lütfen tıklayınız.  

Şimdilik bir fikriniz olsun isterseniz önce bu videoyu izleyin. 

 Şimdi, siteyi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

»  »  Ürünün sitesindeki videoyu ve bu ürünün sitesini incelemeniz yeterli olacaktır zannediyorum. Ancak, yine de benim şahsi tecrübelerimi merak eden olursa, istemesi halinde kendisine ayrıca yazabilirim.     

Etkileyici Web Sitesi Nasıl Hazırlanır?

Göz Alıcı Bir Web Sitesi Nasıl yapılır?

     »   »  Bu başlık bana ait değildir. Aşağıda paylaşacağım yazı da bana ait değildir. Sitemin ilk yazısında bahsettiğim gibi ben de site yapma konusunda kendimi geliştiriyorum. Bu yöndeki çalışmalarımı sürdürürken hoşuma giden yazılar oluyor. Bunlardan bazılarını paylaşmaya karar verdim. Sitemi ziyaret eden misafirlerim için faydalı olacağını düşünüyorum. Tabii, bu yazıların kaynaklarını da vereceğim. İsteyen orjinal sitesinden bakabilir ve yazarına teşekkür edebilir ya da yorumlarını paylaşabilir. Ben de www.Sanalkurs.net ve www.Etkinlik.com.tr sitelerinin de kurucusu olan yazara buradan teşekkür ediyorum.

 

     »   »  Yazının yayınlanma tarihi 10 Şubat 2007’dir. Ancak, geçerliliği hâlen devam eden bilgiler içermektedir.

 

İşte yazı:

Etkileyici web sitesi nasıl hazırlanır?

Normalde bizler bir web sitesini ürünler, hizmetler, organizasyonlar vb. hakkında ziyaretçilere bilgi vermek için tasarlarız. Ürünlerinizin ya da sunduğunuz hizmetlerin ciddi bir güven havası oluşturabilmesi için web siteniz iyi tasarıma sahip olmalı, özellikle de içerik sade ve kolay okunabilir olmalıdır.

Bugünlerde milyonlarca web sitesi var ve eminim ki çoğunun da web tasarım tarzı diğerinden farklı değildir, aynı tipte görünürler. Web sitenizin tasarımının insanların unutmayacağı ve hafızalarında iz bırakan etkileyici bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. İnsanlar sizin sunduğunuz hizmetleri kullanmak istediği zaman bunu da kolaylıkla gerçekleştirebilmelidir.

İşte size etkileyici web tasarımı için bazı ipuçları:

Yüklenme süresi: Bu süre bir sayfa için 15 saniyeyi geçmemelidir. Eğer web sayfanız bundan daha uzun bir sürede yükleniyorsa çok yavaşsınız demektir. Böylece ziyaretçileriniz başka web sitelerine yönelirler, çünkü kimse beklemek istemez. Dreamweaver kullanıcıları yükleme zamanını kontrol etmek için bu programdaki ilgili özelliği kullanabilirler. Yahut da, www.alexa.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Ürünlerinizle uyum: Örneğin cep telefonu satıyorsanız, modern sitilde basitçe dizayn edilmiş olmalıdır.

Tablolar: Web sitenizin içeriğine uygun bir taslak hazırlayın. Bu durumda tablo kullanabilirsiniz. Tablolar HTML kodları ile oluştuğundan çok hızlı yüklenirler. Tabloları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz; menüler, anasayfa.. vs.

Resimler: Resimler web sitenizi iyi gösterebilir ama içeriğinizle örtüşmelidir. Ayrıca unutmamanız gereken önemli bir nokta da, resimlerin çok olması durumunda sayfanın yüklenmesinin uzun süreceğidir. Öyleyse, çok resim kullanmamalısınız, çoklu resimlerde ise, önce küçük boyutlarda olanını vererek büyüğüne link yolu ile ulaşılmasını sağlamak çok akıllıca olacaktır.

Bilgi veya İçerik: Sunduğunuz bilgilerin sade ve kolayca anlaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Yazıları paragraflar veya bölümler halinde ayırın. Sayfanızı sakın çok uzun yazılarla boğmayın. Eğer içeriğiniz gerçekten çok uzunsa, bu durumda 2, 3 sayfaya bölmeniz yerinde olacaktır. İnsanların uzun yazıları monitör ekranında okumayacaklarını aklınızda bulundurun, sadece göz atarlar geçerler.

Link: Linklerinizi anlaşılması kolay bir şekilde düzenleyin. Her sayfadan web sitenizin diğer sayfalarına gidilebilen bir menünün olması şarttır. Ziyaretçilerinize GERİ DÖN gibi butonlara tıklattırma işkencesi yapmayın. Ayrıca en alt kısma “Sayfanın Başına Dön” gibi bir link vermeniz yararlı olur. Bunun dışında sayfanızdaki linklerinizde sakın kırık çıkık olmasın.

Logo: Web sitenizi tasarladınız diyelim. Logonuz hatırlanması kolay olmalı, sayfayı açınca göze çarpmalıdır. Çünkü logo sizin kimliğiniz demektir.

Arka plan ve Yazılar İçin Renk Seçimi: İyi bir arka plan sadece beyaz sayfa demek değildir, uygun olan diğer renkler de kullanılmalıdır. Hem yazı, hem de arka plan renklerinin seçimi dikkat ister, gözleri yorucu, okumayı zorlaştırıcı olmamalıdır. Mesela eski zamanlarda bu konuya çok dikkat ediyorlardı, sayfalar ahar ismi verilen işleme tabi tutulduktan sonra yazılıyordu. Eskiden yazılan eserlere dikkat ettiğinizde bu farkı görebilirsiniz. Web sitenizde de ahar yapın demiyoruz ama, en azından kullandığınız renkler gözü yormasın ve kolay okunabilir olsun.

Toplu Katılım: İnsanlar eğer web sitenize kendilerinden bir şeyler ekleyebiliyorlarsa bundan çok hoşlanacaklardır. Bir yazıya yorum eklemek, bir yazıya not vermek, ziyaretçi defteri vs.

İşi basit tutun: Web sitenizde gelişmiş bir uygulama kullanmanız pek sağlıklı değildir. İnanın bana, insanların çoğu bu tür şeylere karşı duyarsızdırlar. Siz sadece sitenizi kolay anlaşılabilir yapın ve dinamik içerik kullanın. Kullandığınız dil sade ve yalın olsun.

Site Haritası, Bize Ulaşın: Bu iki unsuru göz ardı etmeyin. Site Haritası kayboldukları ve arama motorundan istediklerini elde edemedikleri zaman, ziyaretçilerin sayfaları bulmalarına yardımcı olur. Bize Ulaşın sayfasına gelince; insanlar herhangi bir öneride bulunmak veya bir konuyu aktarmak için size kolayca ulaşabilmelidirler. E-maillerinizi ulu orta yazmak sizi tedirgin ediyorsa, sayfanıza bir iletişim formu koyabilirsiniz.

CSS’leri Kullanın: Web sitenizi CSS kullanarak tasarlamak web sitenizin olduğundan daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Flash: Web sitenizi alımlı çalımlı yapmak istiyorsunuz, iyi güzel, ama dikkatli olmanız gerekiyor. Arama motorları Flash içeriklerden pek hazzetmezler ve ayrıca flash’lar yüklenmeleri uzun sürüyor ise işkence haline gelirler. Bununla birlikte, Flash kullanmak istiyorsanız, HTML tasarım içinde kullanın ve hızlı yüklendiğinden emin olun. Bütünüyle Flash olan bir site yapmışsanız bile dinamik olmasını tercih etmenizde fayda var.

Ücretsiz Hizmetler: Paralı veya ücretsiz üyelik karşılığı bir içerik sunuyor iseniz bile ziyaretçilerinize ücretsiz imkânlar vermeniz sizin yararınıza olacaktır. En azından siteniz hakkında bir fikir edinebilsin. Yoksa amacını bilmediği siteye kim üye olmak ister ki?

Yetinmeyin: Sadece bunlarla yetinmeniz mümkün değil elbette. Yeni arayışlar, yeni fikirler, yeni tasarımlar sonucunda ziyaretçilerinizi müthiş etkileyecek olan gün mutlaka gelecektir.

Yazıyı aldığım adres: http://blog.milliyet.com.tr/AramaBlogger/etkileyici-web-sitesi-nasil-hazirlanir-/Blog/?BlogNo=1090

     »   »  Bu tür alıntı yazıları bu sayfada görmek isterseniz, ben yine beğendiğim yazıları burada paylaşırım. Bunu bilebilmem için zahmet olmaz ise yorumlar bölümünden bana yazabilir misiniz?

 

Web Sitesinin Temelleri : Domain (Alan adı), Web Hosting (Site Barındırma) ve Site Tasarımı

Web Sitesinin Temelleri, Domain, Web Hosting, Site Tasarımı

İnternet sitesi ya da web sitesi yapmak istiyorum diyen herkesin ilk karşılaşacağı terimlerden ikisi bunlar. Yani, domain name (alan adı) ve hosting ya da web hosting (site barındırma). Onun için bu sitede bu iki konuya da ayrı ayrı sayfa düzenlendi. Web sitesi yapmak isteyen bir kişinin bilmesinde büyük faydalar olacak bilgiler verilmeye çalışıldı. Bu sayfalara, aşağıdaki bağlantılardan ana sayfalara ulaşabilirsiniz.

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?