İçeriğe geç

2a- Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak

Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak için neler yapılır? Domain nasıl seçilir, nasıl sorgulanır ve nereden alınır? Ve alanadı nasıl tescil edilir? Bu konuları, bu yazımızda açıklama çalışacağım. Bir önceki yazımızda domain hakkında özet bilgiler vermiştik. Burada, biraz daha ilerleyeceğiz ve web sitemizin temellerinden biri olan domain konusunu halletmiş olacağız. Bu yazının sonunda, domain name (alan adı) seçme, domain sorgulama, domain tescili konularını öğrenmiş olacaksınız. Burada yazıldığı gibi uygularsanız, en uygun şekilde domain seçimi yapmış ve domain almış olursunuz.

Domain (Alanadı) Seçimi

Domain ya da alanadı seçiminde temelde iki (2) farklı yaklaşımın olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaklaşımın birinde; domain ile bir marka temsil ediliyordur ya da bu domainin kendisi markalaştırılmak isteniyordur. Diğer yakalaşımda ise; domain, anahtar kelimelerden oluşturulmaktadır. Bu yaklaşımda, domain mümkün olduğu kadar çok anahtar kelime içermelidir.

Web sitesi yapmak için yola çıktığınızda, öncelikle amacınızı ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bu konu, birinci aşamada ayrıntılı olarak anlatılmıştı. İşte, amacınıza göre, bu yaklaşımlardan biri size daha uygun olabilecektir. Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak konusu devam ediyor.

Marka isimleri ya da ismi markalaştırma :

Örneklerle açıklamaya çalışalım: Eğer bir şirketiniz varsa ve bu isimle tanınmış ise, yani, şirket isminizin marka değeri varsa, web sitesinin alanadında da (domaininde de) aynı kelimeyi kullanmak en uygun olanıdır. Örneğin, “Karaca” adında bir giyim markası vardır. Bununda web sitesinin domaini, www.karaca.com.tr dir. Benzer şekilde, www.mudo.com.tr de kendi markasını alanadında kullanmıştır. Çocuk giyim üzerine Panço markası, www.panco.com.tr alanadını; D’S Damat markası, www.dsdamat.com alanadını; Damat Tween markası, www.damattween.com alanadını; NetWork markası, www.network.com.tr alanadını kullanmaktadır. 

Bir de, bazı alanadları (domainler), zamanla markalaştırılır. Bunun için, markalaşana kadar epeyce reklam ve tanıtım yapılması gerekmektedir. Örneğin,  www.mediamarkt.com.tr,  www.n11.com, www.hepsiburada.com, www.trendyol.com alanadları, domain adları ile marka olmuşlardır. 

Bunlar, birinci yaklaşım için uygun örneklerdi.

Bu yaklaşımın neden önemli olduğunu şöyle açıklayabiliriz:

Google markalara her şeyden fazla önem verir. Bunu kendileri için iyi bir şöhret ve marka tesis etmiş bloglara ve sitelere iltimas etmesinden de anlayabilirsiniz.

Bir marka olarak öne çıkan bir isme sahip olmak uzun vadede çok işinize yarayabilir. Elbette arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için iyi bir domainden fazlasına ihtiyaç vardır ama dikkat çekici bir alan adına sahip olmak da insanların sizi ve markanızı tanımasını kolaylaştıracaktır. 

Anahtar kelime bulundurmak :

Şimdi, ikinci yaklaşımı örneklerle açıklayalım: Yapacağınız web sitesinin konusu ile ilgili anahtar kelimeleri kullanarak oluşturulan domainler, bu yaklaşıma uygundur. Örneğin, bu sitenin adı olan www.websitesiyapmak.net alanadı (domain name), bu yaklaşımla oluşturulmuştur. Yani, alanadında web sitesinin konusunu içeren anahtar kelimeler vardır. Burada, en uygun anahtar kelimelerin bulunması gündeme gelmektedir.

Bunun için, Google Adwords de bulunan “Anahtar Kelime Planlayıcısı” aracı kullanılabilir. Bu araca ulaşabilmek için, ilk önce, @gmail.com uzantılı bir eposta adresi alınması gerekmektedir. Daha sonra, https://adwords.google.com/home/ bu adrese girip, gmail.com uzantılı eposta adresinizle  oturum açabilirsiniz. Açtıktan sonra, üst menüden “Araçlar” ın altında yer alan “Anahtar Kelime Planlayıcısı” aracına ulaşabilirsiniz. Burada, “Yeni anahtar kelimeler bulun ve arama hacmi verilerini alın” başlığının altında kelime öbeği yazılabilen bölüme sitenizin konusu ile ilgili kelimeler yazıp “Fikir al” ı tıkladığınızda pek çok kelime grubu listelenecektir. Ayrıca, Google arama motorunda ne kadar arandığı hakkında da bilgiler vermektedir. Aranma sayısı yüksek olan ve sitenizin konusunu en iyi anlatan kelimelerden alanadı (domain) oluşturabilirsiniz. Bu, web sitenizin Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmasında, size, avantaj sağlayacaktır. Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak konusu devam ediyor.

Bazı markalar, anahtar kelime kullanarak marka olmayı başarmışlardır. Örneğin, “Ayakkabı Dünyası” diye bir ayakkabı mağazası zinciri vardır ve bu isimle marka olmuş durumdadır. Bu şirket için yapılacak web sitesinin alanadını da aynı isimden almak en uygun olanıdır. Zaten, öyle yapmışlar, www.ayakkabidunyasi.com.tr alanadını almışlar. 

 Yine,  www.modacruz.com  alanadı, hem anahtar kelime kullanmış, hem de alanadını markalaştırabilmiştir.

Bunlardan başka nelere dikkat edilmeli :

Domain (alanadları) seçiminde, domainin uzunluğu, domainin yazım şekli, domainin uzantısı gibi konulardan da söz etmek gerekmektedir.

Alan Adı Seçerken Şunları da Dikkate Alabilirsiniz:  

.com uzantısı tercih edilmelidir.

En üst düzey alan adları için .com uzantısı en iyi seçimdir. Bu uzantıya sahip sitelere hem insanlar hem de arama motorları diğer uzantıya sahip sitelere kıyasla daha fazla güvenir. Dolayısıyla bu uzantıya sahip bir alanadı seçmek hemen her durumda en iyi seçenektir.  

Tabii bu kuralın bazı istisnaları vardır. Örneğin, siteniz bir televizyon kanalının internet sitesi olacaksa, alanadiniz.tv sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Yine de bir blog, şirket sitesi veya e-ticaret sitesi yapacaksanız her zaman .com uzantısını tercih edin. Bu arada yeri gelmişken, mümkünse alanadınız için .net uzantısını da alarak domain adınızı korumaya almanızda her zaman fayda vardır. 

Diğer taraftan, .com uzantılı alanadı alınmışsa, .net ya da .gen.tr uzantılı alanadı almakta da fayda vardır. Ben, .net ve .gen.tr uzantılı alanadı alıyorum. Örneğin, www.websitesiyapmak.net,  www.websitesiyapmak.gen.tr alanadları bana aittir. 

Alanadı kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.

Alanadının kısa olmasının, akılda kalıcılığa katkıda bulunacağı kabul edilmektedir.

İnternette kısa ve akılda kalıcı isimler seçerek marka olmayı başarmış birçok site vardır. Bazı örnekler:

– Moz
– HubSpot
– WordPress
– Twitter
– Facebook
– Pinterest

Bu liste uzatılabilir. Bu sitelerin hepsi aynı zamanda başarılı markalardır ve bunu biraz da alan adlarına borçuludurlar. Örneğin Moz’u ele alalım. Moz insanların SEO konusunda en son haberleri öğrenmesine katkıda bulunan içerik ve ürünlere odaklanmıştır ve isimlerinin SEO’yla hiçbir ilgisi yoktur. Fakat isminde hiçbir şekilde SEO ibaresi geçmemesine rağmen site SEO konusunda en saygıdeğer kaynaklardan birisi olmayı başarmıştır.

Bir başka örnek ise Pinterest. Pinterest iki kelimeyi ve fikri alıp bir araya getirmiş ve bir hayli akılda kalıcı bir isim ve marka yaratmış.

Kısa ve akılda kalıcı bir isim seçmek Google’ın mükafatlandırmaktan kaçınmayacağı bir marka oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

Özgün olmalıdır.

Yukarıda bahsi geçen sitelerin hepsinin ortak bir özelliği vardır: O da özgün olmalarıdır. Diğer bir değişle, taklid etmemişlerdir ve başkalarından ayıran kendilerine has özellikleri vardır. Özgünlük her zaman peşinden koşulması gereken bir şeydir. Google özgün içeriği sever, bu yüzden bir marka, blog veya ürünle bağlantılı özgün bir domaini de sevecektir. Yani, olaya özgünlük çerçevesinden bakılacak olursa, isminiz bile iyi bir domain adı olabilir.

Mümkünse tire kullanılmamalıdır.

Özgün ve akılda kalıcı olmak umuduyla dikkat çekici ama istediğiniz isim başkası tarafından alınmış olduğu için içinde tire işareti olan bir domain adı almayı düşünebilirsiniz. Bu konuda da farklı görüşler bulunmakta ama ağır basan görüş, içinde tire olan domain adlarının çirkin göründüğü ve itibar oluşturma anlamında yetersiz kaldığı yönündedir.

Tire kullanmanın diğer bir dezavantajı da özgün olmamasıdır. Mesela, birisi zaten OrnekDomain.com adresini almışsa, sizin Ornek-Domain.com adını almanızın pek bir manası olmayacağı gibi, isminizi hatırlayıp arama çubuğuna yazan kişiler çoğu zaman araya tire koymayı unutacaktır. Bunun sonucunda da sizinle hiçbir ilgisi olmayan başka bir siteye gideceklerdir.  Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak konusu devam ediyor.

 Domain Sorgulama ve Domain Almak

Domain (Alanadı) Seçimi, Domain Sorgulama ve Domain Almak ana başlığının ikinci bölümü, domain sorgulama ve domain almaktır. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız hususlara göre domain seçimi yaptıktan sonra, seçtiğimiz domainin sorgulanması aşmasına geliyoruz. Seçtiğimiz domain adının müsait olup olmadığını sorgulamamız gerekiyor. Yani, bizim seçtiğimiz alanadı bizden önce alınmışsa ya da tescil edilmişse, biz o alanadını tekrar alamayacağız (tescil ettiremeyeceğiz). 

Domain sorgulaması yaparak domain alabileceğimiz pek çok site vardır. Dünyada en çok domain barındıranlardan biri, www.godaddy.com sitesidir. Diğeri de www.ihs.com.tr dir. 

Domain Sorgulama Sayfası

          Yandaki resim www.ihs.com.tr nin domain sorgulama sayfasına aittir. “Domain Sorgula” yazan bölüme seçtiğimiz domain adını yazıyoruz. Aşağıdaki uzantılardan istediğimizi tıklıyoruz. “Popüler” yazan bölümde, en çok tercih edilen uzantıları sıralamaktadır. Bunun yanında, “Ülke   Uzantılı” bölümünde farklı ülkelere ait uzantılar yer almaktadır. “.TR Uzantılı” bölümünde Türkiye ye ait uzantılar yer almaktadır. “Yeni Uzantılar” bölümünde son zamanlarda eklenen uzantılar yer almaktadır. “Tümü” bölümünde bütün uzantılar harf sırasına göre sıralanmıştır. İstediğimiz harfi seçtiğimizde o harfle başlayan uzantılar gelmektedir. 

         Uzantıları seçtikten sonra, “Ara” yı tıklıyoruz. “Müsait” ya da “Müsait değil” diye sonuçlar sıralanıyor. Müsait değil diye yazılı olanlar, bizden önce başkaları tarafından alınan domain adlarıdır. Müsait yazan domain adını alabiliriz demektir. Eğer “Sepete At” seçeneğini tıklarsak, o alanadı sepetimize eklenir. Daha sonra, üst menüdeki “Sepetim” menüsünü tıklarsak domain alma işlemini başlatmış oluruz. “DEVAM ET” seçeneğini tıklayıp, gelen adımları tamamladığımızda bizimde bir alanadımız olmuş olacak. 

       Bu şekilde, bir alanadı nasıl seçilir, nasıl sorgulanır ve nasıl alınır konularını anlatmış olduk.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: İnternetteki başarımız tamamen domain adımıza bağlı olmasa da, aldığımız alanadı, birçok şeyi hem iyi hem de kötü anlamda etkileyebilir. Bu nedenle sitemizin adının ne olacağına kafa yormakta çok fayda vardır. Unutulmayalım ki, markalaştırılabilir bir özelliğe ve iyi bir içeriğe sahip alanadları, Google gibi arama motorları için her zaman dikkat çekici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.