İçeriğe geç

2- Domain Name (Alan Adı) Çeşitleri Nelerdir?

»  »  Alan adının ne olduğunu öğrendikten sonra bu bölümde de alan adlarının çeşitleri üzerinde duracağız. Alan adları, tescil edildikleri yani kaydedildikleri yere göre sınıflandırılabilir. Buna göre, alan adları ya da internet adresleri genel olarak iki ana gruba ayrılırlar.

 

       1. Uluslararası Alan Adları: 

»  »  Uluslararası alan adları, ABD’den ICAAN (Internet  Corporation for Assigned Names and Numbers) konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu alan adlarında, “ilk başvuran alır” kuralı geçerlidir. Almak istediğiniz alan adı, daha önce alınmışsa, siz artık alamazsınız. Yine de bu alan adını almak isterseniz, alan adı sahibiyle irtibata geçip ona istediği bedeli ödeyerek ondan devir alabilirsiniz. Bu şekilde de istediğiniz alan adını alabilmiş olursunuz.

»  »  Bu tür alan adları alınmak istendiğinde, her hangi bir evrak (belge) istenmez. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey kayıt edilebilmektedir. Bu şekilde, pekçok isim, alan adı olarak kaydedilmektedir. Bunun sebeplerinden birisi ise, bütün bu alan adları ilerde lazım olur düşüncesidir. Ya da bu adı almak isteyenlere devrederek para kazanabilme düşüncesidir. Bu nedenle bir çok alan adı, parking üsülü ile adeta yastık altına atılmaktadır.

»  »  Uluslararası alan adları uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar, .com, .net ve .org’dur. Bunun yanında .info, .name, .tv gibi yüzlerce domain(alan adı) uzantısı da vardır.

 

        2. Coğrafi veya yerli Alan Adları:

»  »  Bu alan adları da uluslararası alan adları gibi aynı uzantılara sahiptir. Ancak, tescil edildikleri ülkenin internet takısı alan adının sonuna gelir. Örneğin alan adını Türkiye’den almışsanız alan adının sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir.

»  »  Yerli alan adlarında ilk başvuran alır kuralı geçerli olmayıp, alan adı tahsisi için çeşitli belgeler talep edilmektedir. Bu tür alan adlarının tescil işlemleri, Türkiye’de ODTÜ tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılı alan adlarını tescil etmektedir. Tescil firmalarının bu tür alan adlarını tescil ederken istedikleri belgeler hakkında “Alan Adı Uzantıları” ile ilgili sayfada ayrıntılı bilgi verilmektedir.

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.