İçeriğe geç

1- Domain Name (Alan Adı) Nedir? Alan Adlarının Yapısı Nasıldır? Domain (Alan Adı) Tescili Nedir?

 

Domain Name (Alan Adı) Nedir?

 

»  »  Domain kelimesi, ‘alan’ veya ‘etki alanı’ anlamlarına gelir. Domain kelimesi kullanılırken genellikle ifade edilmeye çalışılan şey, domain name ( alan adı) dir. Domain name (bundan sonra Alan adı olarak yazılacaktır.) ‘in ne anlama geldiğini anlatabilmek için öncelikle, IP (Internet Protocol) adresinin ne olduğunu açıklamak gerekir diye düşünüyorum.

IP Adresleri: İnternet üzerindeki her hostun (bilgisayar, yazıcı, çeşitli cihazlar), tek bir sayısal adresi vardır; bu adrese IP Adresi adı verilir.

IP adresleri,     ###.###.###.###    şeklindedir. Her ### sembol grubu, 0-255 arasında bir sayıya karşılık gelir. Örneğin, 134.56.112.45  bir IP adresidir.

»  »  IP adresleri ile ilgili bu kadarlık bir bilgiden sonra, konumuza devam edelim. Bilgisyarlar, sayılar ile iş görür. Buna karşın, insanlar, daha çok isim ve sembollere alışıktır. İsim ve sembolleri akılda tutmak daha kolaydır. İşte, Alan adları, IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ve senbollerle ifade edilmiş halidir. Diğer bir ifade ile, alan adı, basit olarak bir web sitesinin kullanıcılar tarafından bilinen adıdır. Buna, o web sitesinin adresi de denir. Örneğin, bulunduğunuz bu sitenin alan adı, “websitesiyapmak.net” dir.

»  »    İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için karşı bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gerekir. Örneğin www.nettengelenpara.com un IP adresi ……….. ’tir. İnternetteki diğer bilgisayarlar, sizi bu IP numarası sayesinde bulurlar. Domain ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Bir web sitesine ulaşabilmeniz için o sitenin alan adını internet tarayıcınızın (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera vb.) adres satırına yazar ve o siteye ulaşırsınız. Örneğin, dermanenglish.com alan adı, adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet Servis Sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.

»  »  Aslında Alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzden dir ki en fazla 10 yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir.

»  »  Başka bir anlatımla, alan adının ne olduğu şu şekilde de açıklanabilir: Bilgisayarlar arasında kurulmuş bir iletişim ağı olan internete bağlandığınız anda bilgisayarınız internet ağında yalnızca kendisine özgü bir numara alır ve bu numara, bilgisayarınızın IP (internet protokol) numarasıdır. Bu numaraların internet kullanıcıları tarafından akılda tutulması pek mümkün olmadığından, numaralar yerine bu numaralarla örtüşen isimler kullanılmaktadır. Bu isimler alan adı (domain name) olarak tanımlanmaktadır. Ulaşmak istediğiniz web sitesinin alan adını yazdığınız anda bilgisayar, o alan adıyla örtüşen IP numaralarını bulup, sizi istediğiniz siteye ulaştırmaktadır.

 

Alan Adlarının Yapısı Nasıldır?

 

»  »  Alan adları sisteminde adresleme, en genelden özele doğru yapılmakta olup, her adres seviyesinin kontrol ve yetkisi dağıtılarak merkeziyetçi olmayan bir adresleme sistemi getirilmiştir. Bu sisteme Alan İsimlendirme Sistemi (Domain Name System) ya da kısaca DNS denilmektedir. DNS Sisteminde internet alan adları Birinci Derece Alan Adları (Top Level Domain) ve İkinci Derece Alan Adları (Second Level Domain) olmak üzere en az iki kısmından oluşmaktadır.  

»  »  Örneğin; www.#####.int alan adında, “int” birinci derece alan ismidir. “#####” ikinci derece alan ismidir. Yani, www.’dan sonra gelen ve alan adının esas bölümünü teşkil eden kısma ikinci derece alan adı, ondan sonraki bölüme de birinci derece alan adı denilmektedir.  

»  »  Birinci derece alan adları da jenerik birinci derece alan adları (generic top level domains)  ve ülke kodu içeren birinci derece alan adları (country code top level domains) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

»  »  Jenerik birinci derece alan adları ülke kodu içermemekte, yalnızca alan adının niteliğini göstermektedir. Örneğin, “.com” alan adları ticaretle ilgili kuruluşları ifade eder iken, “.edu” alan adları da eğitim kuruluşlarını ifade etmektedir. Ülke kodunu içeren birinci derece alan adları ise ülke kodunu içerdiğinden alan adının ülkeye aidiyetini, internet adresinin hangi ülke çıkışlı olduğunu ifade eder. Örneğin,”.tr” (Türkiye), “.de” (Almanya), “.fr” (Fransa), “.asia” (Asya) gibi ülke ya da bölge kısaltmalarından oluşmaktadır.

 

Domain (Alan Adı) Tescili -Kaydı- Nedir?

 »  »  Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır.

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.