2. AŞAMA : Domain Name (Alan Adı) ve Web Hosting (Site Barındırma) Hizmeti Almak

»  »  Evet, ikinci aşamamıza geldik. Domain name alan adı web hosting site barındırma hizmeti almak. Birinci aşamayı, yani, yapmayı düşündüğümüz internet sitesi için plan ve hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, şimdi sıra geldi siteyi yapmaya. İkinci aşama, bizzat web sitesini yapmaya başladığımız aşamadır. Bu aşamada, web sitesinin adı konur, yaşayacağı alan belirlenir. Bunun için bu aşama çok önemli bir aşamadır ve web sitemizin temelini oluşturur. Burada, yapmayı düşündüğümüz sitemize koyacağımız ad, (ki buna web teknolojileri terminolojisinde domain name (alanadı) deniyor) çok önemlidir. Alanadı, sitemizin internetteki adresidir. Mesela, şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alanadı, websitesiyapmak.net’tir.  Sitemizin adı, kolay hatırda kalır bir ad olmalıdır ve sitemizin içeriği ile mümkün olduğu kadar bağlantılı bir isim olmalıdır.  

»  » Buna ek olarak, sitemizin adının ne olduğu, sitemizin arama motorlarında (Google, bing vs. gibi) üst sıralarda çıkmasında da önem taşır. Bunun için sitemizin adını belirlerken bu konununda dikkate alınması gerekir. Bu konu uzun bir konudur, ancak çok önemli bir konudur. Bu konuyla ilgili uzmanların bilgi ve tavsiyelerini almak isteyenler için burada bir bağlantı vermek istiyorum. Benimde pek çok şeyi öğrendiğim “Master Kazanç” adlı eser bunlardan biridir. Bu eserde bu konuya ilişkin çok geniş açıklamalar bulabileceksiniz. Bu eserde, bol bol örnekler verilerek bu bilgiler çok anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Daha sitenizin adını belirlemeden önce, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında belli bir oranda bilgi elde ederseniz, yapmak istediğiniz siteye en uygun adı seçme imkânına sahip olursunuz.

Peki Domain Name (Alanadı) Nedir?

»  »  Burada, domain (alan adı) konusunun teknik anlatımına girmeyeceğim. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, DOMAIN NAME – Alan Adı sayfasındaki konuları okuyabilirler. Bu bölümde yazılanların daha kolay anlaşılması için DOMAIN NAME – Alan Adı sayfasındaki ilgili konuların okunmasını özellikle tavsiye ediyorum.

»  »  Düşündüğünüz site adını alabilmeniz için sizden önce o alan adının alınmamış olması gerekiyor. Bunu nereden bileceğiz? Bunu site adını almaya çalışırken; o isim daha  önce başkası tarafından alınmışsa sistem sizin almaya çalıştığınız ismi almanıza izin vermeyecektir. Bunun için ya alanadı uzantısını değiştirmeniz gerekecek, ya da başka bir alanadı belirleyip onu almaya çalışacaksınız. Bunları, aşağıda resimlerle göstereceğim. Şimdi ön bilgi olsun diye yazıyorum.

»  »  Ücretsiz alan adı veren siteler olsa da, ben, ücretli olanlarını tercih etmenizi öneririm. Alan adınızın emin ellerde olmasını istiyorsanız, alan adınızı, ücret karşılığında tescil eden tecrübeli ve kaliteli bir şirketten almalısınız. Ayrıca, site adınızın uzantısının .com, .net, .org, .biz, .info gibi bir uzantı olmasını istiyorsanız, zaten ücretli olanlardan almak zorundasınız.

Gelelim Web Hosting Meselesine…

»  »  Gelelim web hosting (site barındırma) olayına. Site barındırma hizmetinden kasdedilen şudur: Sitenizde yayınlamak istediğiniz yazıların, sayfaların, resimlerin, videoların vs. internet kullanıcıları tarafından erişebilecek bir bilgisayarda olması gerekir. Bu bilgisayar, sizin evdeki bilgisayarınız olamaz. Çünkü, hem gerekli proğram ve donanımınız hem de internet bağlantı hızınız bu iş için yeterli olmayacaktır. Bunun için, internette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayar gerekmektedir. Böyle bilgisayarlara web server ya da web sunucusu denilmektedir. Bu web sunucular, 24 saat hiç kapanmadan hizmet vermektedirler. Yayınlamak istediğimiz dosyaların bu sunuculara upload edilmesi yani yüklenmesi ve bu bilgisayarlarda saklanması gerekmektedir. Bu veri saklama ve yayınlama hizmetine web hosting hizmeti denmektedir. 

»  »  Web hosting hizmeti veren belki binlerce şirket vardır. Ancak, hosting hizmetinde kalite, hız ve güvenlik çok önemlidir. Bir hosting hizmeti alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu konu ve web hosting ile ilgili diğer konular,  sitemizin WEB HOSTING – Site Barındırma sayfası altında ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Burada özetle söylemek gerekirse, web hosting hizmetinde en önemli hususlardan biri hız olayıdır. Mesela, google’da bir arama yaparken bir siteye tıkladığınızda çok geç açılıyorsa, hemen kapatıp başka bir siteye tıklarsınız değil mi? İşte, sitenin geç açılması veya hızlı açılmasında en büyük etken, sitenin barındırıldığı hosting hizmetidir. Bu şekilde ziyaretçi kaybını önlemek için kaliteli ve hızlı bir web hosting hizmeti almak şarttır. 

»  »  Hosting hizmetin alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar ise sizin siteniz için verilecek alanın boyutu ile sunucuların desteklediği programlar ve genel özelliklerdir. Siteniz için verilecek alanın boyutu, sitenizin içeriğini etkileyeceği gibi siteniz üzerinden yapılacak e-posta trafiğini de direk etkileyecektir. Diğer önemli bir husus ise, yukarıda bahsettiğim gibi sitenizi oluştururken kullandığınız programların ve veritabanının hosting hizmeti aldığınız server (sunucu) tarafından desteklenip desteklenmediğidir.

Domain name (Alanadı) ve Web Hosting Hizmeti Nereden Alınır?

»  »  Domain name (Alan adı) ve Web Hosting (Barındırma) Hizmeti konusunda genel açıklamaları bu şekilde verdikten sonra, şimdi sıra bunları nereden ve nasıl alabileceğimize geldi. Daha doğrusu, hangi şirkete alan adımızı tescil (Kayıt) ettireceğiz? Ve hangi şirketten web hosting (site barındırma) hizmetini alacağız? Bu işlemlerde, almak kelimesi yaygın olarak kullanılsa da aslında yapılan işlem kiralamadır. Çünkü, bu firmalar (şirketler), belli bir süreliğine bizim alan adımızı kaydetmek için bizden para alırlar. Yine, belli bir süreliğine bize hosting hizmeti verirler. Bu süreler bittiği zaman, yeniden para ödememiz gerekir. Bu süreler ise genellikle bir (1) yıllık olmaktadır. Ancak, 10 (on) yıla kadar da kiralamak mümkün olabiliyor.

»  »  Alanadı (domain) seçimi, domain sorgulama ve domain almak konularını ayrı bir sayfada ayrıntılarıyla açıklamayı uygun buldum. Şimdi, buraya tıklayıp bu sayfaya geçebilirsiniz.

 

 

“2. AŞAMA : Domain Name (Alan Adı) ve Web Hosting (Site Barındırma) Hizmeti Almak” hakkında 14 yorum

 1. Selam. Ben burda yazilanlari okutordum. 2. Asamanin sonunda olan linkden yeni-sonraki sayfaya kecmek olmuyor. 404 sayfa bulunamadi yaziyor. Bu nedendir?

  1. Yadigar hanım, ilginiz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz bağlantıda sorun varmış. Bu bağlantıyı da düzelttim. Uyardığınız için de teşekkür ederim. Diğer aşamaları da yazmaya devam edeceğim. Yeni yazılarımı okumak için ara ara ziyaret edebilirsiniz.

  1. Merhaba haris,

   ‘Bilgisayar Aletleri’ hakkında mı yoksa ‘web sitesi yapmak’ hakkında mı bilgiye ulaşamadın? Bunu tam netleştiremedim. Bilgisayar aletleri konusunda pek bilgim yok ama diğer konuda yardım istersen yardımcı olabilirim. Selamlarımla…

 2. slm ben en başından bir web sitesi kurmak istiyorum ama çok bilgim yok yardımcı olursan sevinirim…

  1. Merhaba Erdem Bey,

   Ben en başından bir web sitesi kurmak istediğim zaman hiç bilgim yoktu. Sizin çok bilginiz yokmuş, yani, belli bir düzeyde bilginiz var ama site kurmak için yeterli değil diye zannediyorum. Onun için benim başladığım duruma göre daha iyi konumdasınız, merak etmeyin. Ben hiç bilmeden yapabildiğime göre siz de yapabilirsiniz.

   Ben, ayrıntılarını bu sitenin ilgili bölümlerinde bulabileceğiniz pek çok konuyu, burada kısa kısa yazarak size yardımcı olmaya çalışayım istiyorum.

   1- Birinci olarak, neden site yapmak istediğinizi net bir şekilde belirlemeniz ve ne hakkında site yapcağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için “Plan ve Hazırlık Yapmak” adlı sayfayı okuyabilirsiniz.

   2- İkinci olarak, sitenizin konusuna uygun bir alan adı (domain name) belirlemelisiniz. Bu konu, sitenizin google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için çok önemlidir. Onun için, bu konuya gereken önemi vermelisiniz.
   Bir de tabii ki, web hosting almalısınız. Ücretsiz olarak site yapmayı da deneyebilirsiniz ama o zaman site adınızın uzatısı direk olarak .com, .net, .org gibi uzantılar ile bitmez. Sizin site adınızın uzantısı, size ücretsiz web hosting hizmeti veren firmanın adı olur. Ayrıca, size her konuda yetki verilmez. Sitenizin idaresi % 100 size ait olmaz vs. vs. Bundan dolayı, eğer web sitesi kurma konusuna önem veriyorsanız, ücretli bir web hosting hizmeti almalısınız. Web hosting hizmeti ve alan adı (domain name) alma konusunda ayrıntılı bilgi için bu sayfayı okuyabilirsiniz.

   3- Şimdi, site adı ve web hosting hizmeti aldığınızı farzediyoruz. Bundan sonraki aşamalar hakkında, henüz bu sitede yazı yazamadım. İnşallah, zaman içinde bunları da yazacağım. Ama size şu şekilde yardımcı olabilirim. Bundan sonraki aşamaları öğrenebileceğiniz ve hatta web sitesi kurma konusunun dışında, internetten para kazanmak, SEO yapmak, internet reklamcılığı gibi konular hakkında da bilgi alabileceğiniz bir ürün tavsiye edebilirim. Ben de site yapmayı A’dan Z’ye bu üründen öğrendim zaten. Bu dijital ürünün adı,“Web Sitesi Kurma Rehberi”dir. İncelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

   Bu şekilde, kendi kendinize site yapabiecek duruma geleceksiniz. Gerisi, sizin okuduklarınızı uygulamanıza bağlı. Eğer kendi kendinize site yaparken takıldığınız bir şey olursa bize her zaman yazabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Emre Bey,

   Bu sitede anlatılanları iyice okursanız ve aşama aşama uygularsanız, istediğiniz siteleri kurabileceğinizi göreceksiniz. Azmin elinden bir şey kurtulmaz. ben yapabildiğime göre siz de yapabilirsiniz.

 3. Merhabalar,

  Yeni kuracağım firmam için bir web sitesi açmak istiyorum. Malesef sizin sayfanıza bakmadan domain adresimi almış bulundum.

  Yazını okuduktan sonra farkettim ki domain ve hosting hizmeti alacağımız firma da çok önemliymiş.

  Domanimi almış olmamam rağmen hosting hizmeti almadım, hostingi hali hazırda elimdeki domain ile sizin referans olarak verdiğiniz firmalardan birinden almam mümkün mü ?

  Teşekkürler..

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Sinem Hanım,

   Öncelikle, yeni kurmayı düşündüğünüz firmanızı inşallah en kısa zamanda kurarsınız. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

   Daha sonra, sorduğunuz soruya gelince şöyle cevap vereyim. Sizinde farkettiğiniz gibi domain ve hosting hizmeti alacağımız firmalar gerçekten çok önemli. Ancak, domain ve hosting firmasının ayrı olmasında hiç bir sakınca yok. Hatta, bazen daha iyi bile olabiliyor. Dolayısıyla, daha önce başka bir firmadan domain almanız, benim önerdiğim firmaların birinden hosting hizmeti almanıza engel değildir. Sadece bazı ek işlemler yapmanız gerekmekte. Bu konuları da sitemde yazacağım. Şuan sitemde olmadığı için size e-posta olarak bu konuda ayrıntılı bilgi gönderdim. Oradan bakabilirsiniz.

   Son olarak, yeni bir iş kurma fikrinde olduğunuz için size bir önerim olacak. O da şu, eğer internetten de işinizi büyütmek ve internet üzerinden de iş yapıp para kazanmak isterseniz buraya tıklayıp, bu ürünü mutlaka almanız ve internetin size sunacağı imkânları farketmenizdir. Eğer, Master Kazanç adındaki bu ürünü alıp orada verilen bilgileri iyice anlayıp uygularsanız, bana çok teşekkür edeceğinizden adım gibi eminim.

   Her şeyin hakkınızda hayırlı olması dileği ile…

   Saygılar.

 4. Merhabalar.
  Bir web sitesi hazırlamak istiyorum.Az çok bilgi sahibiyim ama fazla değil.
  Gerçi buradaki yorumlar baya eski ama,yardımcı olacağınız umuyorum.
  Ben de Sinem hanım gibi maalesef domain adresini önceden almıştım.Hosting hizmeti almadım henüz.Konu hakkında bana da yardımcı olabilir misiniz lütfen?
  Teşekkür ederim.

 5. Merhaba üstadım
  Kurmuş olduğunuz Türk ve yabancı sitelerin linklerine göz atma şansımız var mı?
  Mümkünse Bir kaç linki bizimle paylaşırmısınız?

Yorumlar kapalı.