2. AŞAMA : Domain Name (Alan Adı) ve Web Hosting (Site Barındırma) Hizmeti Almak

»  »  Evet, ikinci aşamamıza geldik. Domain name alan adı web hosting site barındırma hizmeti almak. Birinci aşamayı, yani, yapmayı düşündüğümüz internet sitesi için plan ve hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, şimdi sıra geldi siteyi yapmaya. İkinci aşama, bizzat web sitesini yapmaya başladığımız aşamadır. Bu aşamada, web sitesinin adı konur, yaşayacağı alan belirlenir. Bunun için bu aşama çok önemli bir aşamadır ve web sitemizin temelini oluşturur. Burada, yapmayı düşündüğümüz sitemize koyacağımız ad, (ki buna web teknolojileri terminolojisinde domain name (alanadı) deniyor) çok önemlidir. Alanadı, sitemizin internetteki adresidir. Mesela, şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alanadı, websitesiyapmak.net’tir.  Sitemizin adı, kolay hatırda kalır bir ad olmalıdır ve sitemizin içeriği ile mümkün olduğu kadar bağlantılı bir isim olmalıdır.  

»  » Buna ek olarak, sitemizin adının ne olduğu, sitemizin arama motorlarında (Google, bing vs. gibi) üst sıralarda çıkmasında da önem taşır. Bunun için sitemizin adını belirlerken bu konununda dikkate alınması gerekir. Bu konu uzun bir konudur, ancak çok önemli bir konudur. Bu konuyla ilgili uzmanların bilgi ve tavsiyelerini almak isteyenler için burada bir bağlantı vermek istiyorum. Benimde pek çok şeyi öğrendiğim “Master Kazanç” adlı eser bunlardan biridir. Bu eserde bu konuya ilişkin çok geniş açıklamalar bulabileceksiniz. Bu eserde, bol bol örnekler verilerek bu bilgiler çok anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Daha sitenizin adını belirlemeden önce, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında belli bir oranda bilgi elde ederseniz, yapmak istediğiniz siteye en uygun adı seçme imkânına sahip olursunuz.

Peki Domain Name (Alanadı) Nedir?

»  »  Burada, domain (alan adı) konusunun teknik anlatımına girmeyeceğim. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, DOMAIN NAME – Alan Adı sayfasındaki konuları okuyabilirler. Bu bölümde yazılanların daha kolay anlaşılması için DOMAIN NAME – Alan Adı sayfasındaki ilgili konuların okunmasını özellikle tavsiye ediyorum.

»  »  Düşündüğünüz site adını alabilmeniz için sizden önce o alan adının alınmamış olması gerekiyor. Bunu nereden bileceğiz? Bunu site adını almaya çalışırken; o isim daha  önce başkası tarafından alınmışsa sistem sizin almaya çalıştığınız ismi almanıza izin vermeyecektir. Bunun için ya alanadı uzantısını değiştirmeniz gerekecek, ya da başka bir alanadı belirleyip onu almaya çalışacaksınız. Bunları, aşağıda resimlerle göstereceğim. Şimdi ön bilgi olsun diye yazıyorum.

»  »  Ücretsiz alan adı veren siteler olsa da, ben, ücretli olanlarını tercih etmenizi öneririm. Alan adınızın emin ellerde olmasını istiyorsanız, alan adınızı, ücret karşılığında tescil eden tecrübeli ve kaliteli bir şirketten almalısınız. Ayrıca, site adınızın uzantısının .com, .net, .org, .biz, .info gibi bir uzantı olmasını istiyorsanız, zaten ücretli olanlardan almak zorundasınız.

Gelelim Web Hosting Meselesine…

»  »  Gelelim web hosting (site barındırma) olayına. Site barındırma hizmetinden kasdedilen şudur: Sitenizde yayınlamak istediğiniz yazıların, sayfaların, resimlerin, videoların vs. internet kullanıcıları tarafından erişebilecek bir bilgisayarda olması gerekir. Bu bilgisayar, sizin evdeki bilgisayarınız olamaz. Çünkü, hem gerekli proğram ve donanımınız hem de internet bağlantı hızınız bu iş için yeterli olmayacaktır. Bunun için, internette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayar gerekmektedir. Böyle bilgisayarlara web server ya da web sunucusu denilmektedir. Bu web sunucular, 24 saat hiç kapanmadan hizmet vermektedirler. Yayınlamak istediğimiz dosyaların bu sunuculara upload edilmesi yani yüklenmesi ve bu bilgisayarlarda saklanması gerekmektedir. Bu veri saklama ve yayınlama hizmetine web hosting hizmeti denmektedir. 

»  »  Web hosting hizmeti veren belki binlerce şirket vardır. Ancak, hosting hizmetinde kalite, hız ve güvenlik çok önemlidir. Bir hosting hizmeti alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu konu ve web hosting ile ilgili diğer konular,  sitemizin WEB HOSTING – Site Barındırma sayfası altında ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Burada özetle söylemek gerekirse, web hosting hizmetinde en önemli hususlardan biri hız olayıdır. Mesela, google’da bir arama yaparken bir siteye tıkladığınızda çok geç açılıyorsa, hemen kapatıp başka bir siteye tıklarsınız değil mi? İşte, sitenin geç açılması veya hızlı açılmasında en büyük etken, sitenin barındırıldığı hosting hizmetidir. Bu şekilde ziyaretçi kaybını önlemek için kaliteli ve hızlı bir web hosting hizmeti almak şarttır. 

»  »  Hosting hizmetin alırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar ise sizin siteniz için verilecek alanın boyutu ile sunucuların desteklediği programlar ve genel özelliklerdir. Siteniz için verilecek alanın boyutu, sitenizin içeriğini etkileyeceği gibi siteniz üzerinden yapılacak e-posta trafiğini de direk etkileyecektir. Diğer önemli bir husus ise, yukarıda bahsettiğim gibi sitenizi oluştururken kullandığınız programların ve veritabanının hosting hizmeti aldığınız server (sunucu) tarafından desteklenip desteklenmediğidir.

Domain name (Alanadı) ve Web Hosting Hizmeti Nereden Alınır?

»  »  Domain name (Alan adı) ve Web Hosting (Barındırma) Hizmeti konusunda genel açıklamaları bu şekilde verdikten sonra, şimdi sıra bunları nereden ve nasıl alabileceğimize geldi. Daha doğrusu, hangi şirkete alan adımızı tescil (Kayıt) ettireceğiz? Ve hangi şirketten web hosting (site barındırma) hizmetini alacağız? Bu işlemlerde, almak kelimesi yaygın olarak kullanılsa da aslında yapılan işlem kiralamadır. Çünkü, bu firmalar (şirketler), belli bir süreliğine bizim alan adımızı kaydetmek için bizden para alırlar. Yine, belli bir süreliğine bize hosting hizmeti verirler. Bu süreler bittiği zaman, yeniden para ödememiz gerekir. Bu süreler ise genellikle bir (1) yıllık olmaktadır. Ancak, 10 (on) yıla kadar da kiralamak mümkün olabiliyor.

»  »  Alanadı (domain) seçimi, domain sorgulama ve domain almak konularını ayrı bir sayfada ayrıntılarıyla açıklamayı uygun buldum. Şimdi, buraya tıklayıp bu sayfaya geçebilirsiniz.