İçeriğe geç

4i- “.dr.tr” Uzantılı Alan Adı Almak ve İstenen Belgeler

»  »  NIC.TR, “.tr” Alan Adları Yönetimi’nin Temmuz, 2010’da çıkarmış oldukları, “.tr” Alan Adları Politikalar, Kurallar ve İşleyiş, Sürüm  5.1.1 adlı dökümana göre, konuyu açıklamak en doğrusu olacaktır. Çünkü, bu konudaki tam yetki ve bilgi bu kurumdadır. Söz konusu dökümanın ilgili bölümlerini alıntı yaparak buraya aynen aktarıyorum.

 

 

“.dr.tr”
Politika, Yöntem ve Kurallar

 

AMAÇ:

 

“.dr.tr”Türk Tabipleri Birliği (TTB)’ne kayıtlı doktorların mesleki kullanımları için açılmış bir alt (ikinci düzey) alan  adıdır. Tıp doktorları, doktor ortaklıkları, hastaneler ve Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarının başvurabileceği bu alt alan adı, “.tr”. üst düzey alan adı altındaki kullanım alanlarının ve hizmetlerin sayısının
arttırılarak, internetin mesleki kullanımının yaygınlaştırılması, doktorların toplumsal katkılarını sunabilmelerine ve mesleki gelişimlerini arttırılabilmelerine olanak sağlanması amacıyla açılmıştır. Bu alan adı sadece  doktorluk meslek grubuna tahsis edilmiş olması itibariyle, başvuruların onaylanması ya da reddedilmesi  konusunda TTB tam olarak yetkilendirilmiştir.

 

KAPSAM: 

 

Bu alan adının kullanımı Türk Tabipler Birliği (TTB)’ne kayıtlı doktorların, onların oluşturduğu doktor ortaklıkları, hastaneler ve Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarının kullanabileceği biçimde  sınırlandırılmıştır. 

 

KURALLAR:

 

Bu alan adının tahsisi için, TTB’nce talep edilen bazı dokümanların TTB’ne sunulması gerekmektedir. İlgili  dokümanlar http://www.ttb.org.tr/drtr/ adresinde kullanıcılara sunulmuştur. Başvurusu bulunan alan adları  TTB tarafından “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir.

“dr.tr” alt alan adının tahsisi konusunda tek yetkili karar mercii Türk Tabipler Birliği’dir.

Alan adı tahsisinde “önce gelen alır” prensibi geçerlidir. 

Bu kurallara ek olarak “.tr” Alan Adı Yönetimi’nin diğer genel kuralları uygulanır.

Alan adlarının içerik olarak kullanımında diğer alt alan adlarında uygulanan genel ilke ve kurallara ek olarak  TTB’nin yapacağı sınırlamalar geçerlidir. Bu sınırlamalar http://www.ttb.org.tr/drtr/adresinde bulunan dokümanlarda açıklanmıştır.

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

“4i- “.dr.tr” Uzantılı Alan Adı Almak ve İstenen Belgeler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.