İçeriğe geç

1b- İnternet İçin Kısa Bir Tarihçe

       İnternetin tarihi, aslında o kadar da eski değildir. İnternet için başlangıç sayılan 1969 tarihinden bu yana, yaklaşık yarım asır geçmiştir. İnternetin bu tarihi gelişimini şöyle özetleyebiliriz:

»  »  1969 yılında, ABD Savunma Bakanlığı, ARPAnet projesini, paket anahtarlamalı (packet switching) ağlar konusundaki araştırmaların bir parçası olarak kabul etti. Ağda, birbiri ile bağlı 4 düğüm vardı. ARPA başlangıçta 4 ayrı üniversitedeki ana bilgisayarlarla bağlantı halindeydi. Birkaç yıl içinde çok sayıda kurum (çok sayıda araştırma enstitüsü ve üniversite) aşamalı olarak ARPA’ya bağlandı.

»  »  1971 yılında, mevcut düğüm sayısı 15’e çıktı.

»  »  1973 yılında, İngiltere ve Norveç ile ilk kez uluslararası bağlantı kuruldu.

»  »  1979 yılında, USENET adlı kullanıcı haberleri panosu kuruldu.

»  »  1982 yılında, TCP/IP, İnternet için haberleşme protokolü olarak kabul edildi.

»  »  1986 yılında, National Science Foundation (NSF – Ulusal Bilim Vakfı), ABD’deki 5 adet süper hesaplama merkezini birbirine bağlayarak NSFnet’i oluşturdu. NSFnet, ayrıca ARPAnet’e bağlandı. 56 Kbps’lik bir omurga (backbone) söz konusuydu. Ayrıca, ABD’de, bölgesel ağların oluşturulması için kaynak ayrılması kararlaştırıldı.

»  »  1987 yılında, İnternet’teki düğüm ( host) sayısı, 5.000’den 27.000’e sıçradı.

»  »  1988 yılında, NSFnet omurgası, 56 Kbps’den T1’e (1.544 Mbps’ye) çıkarıldı; NSFnet’e uluslararası bağlantılar eklendi.

»  »  1991 yılında, NSFnet omurgası, T3’e (45 Mbps’ye) çıkarıldı. Yine bu yılda, NSF, ticari kullanımlar için kısıtlamalar getirdi.

»  »  1992 yılında, CERN (Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı) tarafından, World Wide Web (WWW – Dünya Boyutundaki Doku) tanıtıldı.

»  »  1992 yılında, NCSA, Mosaic adlı, WWW üzerinde işlem yapan proğramı tanıttı.

»  »  1994 yılında, www dünyadaki ikinci en popüler uygulama haline geldi.

»  »  1995 yılında, NSFnet ömrünü tamamladı ve yerini ABD için ulusal ISP (Internet Service Provider – İnternet Hizmeti Sağlayıcı) ve NAP’ye (Network Access Point – Ağa Erişim Noktası’na) bıraktı. Birçok ISP ve NAP şirketi kuruldu.

»  »  1996 yılında, platformdan bağımsız ve Web özellikleri ile genişletilmiş Java programlama dili piyasaya sürüldü.

»  »  1998 yılında, Microsoft’un Windows 98 sürümü işletim sistemi, internet tarayıcısı ile masa üstü kişisel bilgisayarlara iyi entegre oldu. Bu sayede, internet çok hızlı yayılmaya başladı. Microsoft’un başarısı o kadar yüksek oldu ki, ABD mahkemeleri rekabeti düzenlemek için Microsoft’un faaliyetlerini ayırarak küçültme kararı aldı.

»  »  O tarihten günümüze kadar, İnternet’teki büyüme inanılmaz bir hızla gerçekleşmektedir.

***    ***    ***    ***    ***

»  »  »  »  Türkiye’de ilk Internet bağlantısı, 12 Nisan 1993 tarihinde yapılmıştır. İlk yıllarında sadece TÜBİTAK ve üniversitelerin kullanımına izin verilen ve sadece ODTÜ ve Ege üniversiteleri üzerinden bağlanılan Internet’e bugün her isteyen, istediği Internet Servis Sağlayıcı kuruluşlar üzerinden bağlanabilmektedir.

»  »  »  »  Türkiye’de Internet başlangıçta, tüm dünyada olduğu gibi, bilgi aktarımı amacıyla kullanılmıştır. 1995 yılı içinde, dünyadaki gelişime paralel olarak, Türk girişimcileri de günden güne artan bir talep ile Internet ortamını; Web Sayfaları, elektronik posta ve diğer servisleri ile, kullanıcıların beklentileri doğrultusunda etkileşimli olarak, özellikle tanıtım ve pazarlama için kullanmaya başlamışlardır.

»  »  İnternetin dünya üzerinde herhangi bir yerden her an kullanılabilmesi, gerek tüketicilerin gerekse işletmelerin ticari amaçla internet ortamına gelmesine neden olmuştur. İnternetin son 10 yıllık dönemdeki adaptasyonu o kadar hızlı olmuştur ki, fiziki ortamda yer alan hemen her şey internet ortamına taşınmıştır. İnsanlar için tanışma, sohbet etme, alışveriş yapma, müzik dinleme, film seyretme veya satın alma, bilgi arama v.b. çok çeşitli amaçlar için dünyanın her yerinde birçok ülkede çok sayıda işletme ve tüketici internet ortamında boy göstermektedir.

»  »  Bütün bu hızlı gelişimine rağmen, internet ile ilgili gelişmelerin sonuna gelindiği anlaşılmamalıdır. İnternetin verimli bir pazar ortamı olabilmesi için önünde daha birçok engeller mevcuttur. Bağlantı hızlarının artırılması, internete yönelik güvenin oluşturulması, işletme ve tüketicilerin internet ortamına adaptasyonları v.b. birçok alanda yapılması gereken birçok çalışma mevcuttur.

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

“1b- İnternet İçin Kısa Bir Tarihçe” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.