İçeriğe geç

1. AŞAMA : Plan ve Hazırlık Yapmak

Plan ve Hazırlık Yapmak

» » İnternet sitesi kurmak için plan ve hazırlık yapmak, hedefleri koymak, web sitesi yapma konusunda ilk aşamadır. Bu aşamaya gereken önem verilmelidir. Hazır plan yapmaktan bahsederken, kendi planımın ne olduğunu yazayım. Ben, bu makaleleri yazarken bir sohbet havasında yazmayı planladım. Bunun sebebi ise siz değerli okuyucularımın sıkılmadan okuyabilmesine yardımcı olma isteğidir. İnşallah, her şey planladığım gibi gider.

» » Önce, konuyu fazla dağıtmadan planlama ve hedef koyma ile ilgili temel bir kaç hususu hatırlatacağım. Sonra, bu hususların bizim asıl konumuz olan web sitesi yapma konusuyla bağlantısına değineceğim. Bir Japon atasözüyle başlamak istiyorum: “Planlamaya ayrılan on dakika uygulamada bir saat kazandırır.” Yine, şöyle bir söz hatırlıyorum: “Rotası belli olmayan gemiye, hiç bir rüzgâr yardım edemez.” Bir söz de Francais Bacon’dan: “Metodu olan topal, metotsuz koşandan daha çabuk ilerler.” Bu konuları izah eden pek çok güzel söz var tabii. Ama yazımızı fazla uzatmamak adına burada son veriyorum.

» » Her işte olduğu gibi, web sitesi yapma işinde de plan ve bir ön hazırlık yapmak işin en can alıcı noktasıdır. Plan, neyi, ne kadar, nerede ve nasıl yapacağımızı belirlememize yardımcı olur. Plansız insan, ülke ülke dolaşıp altın arayan insana benzer. Yıllarca dolaşır da, altını nasıl ve nerede bulacağını bilmediği için, amacına bir türlü ulaşamaz. Plansız çalışmak, kör döğüşüne benzer. Bir kişi, bir işe başlamadan plan yapmamışsa, kendine belli hedefler koymamışsa yani bir hazırlık yaparak işe başlamamışsa, ona çok basit işler bile çok zormuş gibi gelir. Plansızlık, çalışmaya başlayamamaya ve çalışmadan erken bıkmaya sebep olabilir. Yine, odaklanma problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir.

» » Bu konuyla ilgili son olarak şunu belirtmek istiyorum. Unutmamalıyız ki; “En uzun yolculuklar bile küçük bir adımla başlar.” Yine, Perer Marshall’dan bir söz nakledelim: “Yapılmış küçük işler, planlanmış büyük işlerden daha önemlidir.” Kısaca, plan yapmanın ve hedefler belirlemenin sonucu, harekete geçmek olmalıdır. Bunun için karar verip yola çıkmak gerekir. Karar vermek, sorumluluk almayı, plan ve program yapmayı ve önüne çıkabilecek güçlükleri göze almayı içinde barındırır. Eğer bir şey yapmayı istiyorsak, bunlarla yüzleşecek cesaretimiz olmalıdır. Yoksa yola çıkamayız. Olduğumuz yerde hayal kurar dururuz. Bütün büyük işler bir hayalle başlamıştır. Ancak hayaller, kendisine ulaşılması için çalışıldığında ve hedefe ulaşıncaya kadar devam edildiğinde önem kazanır. Onun haricinde, sadece bir hayal olarak kalır ki, bunun bir değeri yoktur.

» » Evet, kısa tutacağım dedim ama yine uzun bir giriş oldu. Sağlık olsun, biraz sohbet etmiş olduk işte. Şimdi, sıra, bir web sitesi kuracağımız zaman nasıl plan yapacağız? Nasıl hazırlık yapacağız? sorularının cevabını bulmaya geldi.

» »  Bir kere, web sitesi yapmayı düşünen kişi, şu soruların cevabını kendi kendisine vermelidir:

1- Bu web sitesini neden yapıyorum? Yani, site yapmadaki amacını belirlemelidir. Bu amaç, herkes için değişik olabilir. Bunun için kendi amacının ne olduğunu bilerek yola çıkmalıdır.

2- Bu siteyi kime hitap etmek için yapıyorum? Yani, sitemi kimlerin ziyaret etmesini istiyorum? Başka bir deyişle, hedef kitlem kimlerden oluşacak? Mesela, benim bu sitemdeki hedef kitlem, web sitesi yapmasını bilmeyen ancak kendi kendine bu işi çözmek isteyen gayretli ve kendine güvenen kişilerdir. Ya da bu konularda kendini daha çok geliştirmek isteyen kişilerdir. Buraya kadar okuduğuna göre yani sen ve senin gibi kendi kendine bu işleri çözebileceğine inanan kişiler:-)

3- Bu site ile ilgili hedeflerim nelerdir? Mesela, benim bu siteyle ilgili hedefim, kendi sahasında en çok ziyaret edilen sitelerden biri olmak. Bu sitem vasıtasıyla web sitesi yapmayı öğrenen pek çok kişiden teşekkür ve dua maili almak. Ve belki peşinden biraz para kazanmak.

4- Bu siteyi insanların bir kere ziyaret etmesi yeterli mi yoksa sıklıkla ziyaret edilen bir site mi olsun istiyorum? Eğer sıklıkla ziyaret edilen bir site olsun isteniyorsa, sitenin Google gibi arama motorlarında sitenin konuları ile ilgili arama yapıldığında, bu sitenin ilk sıralarda çıkması gerekir. Çünkü, arama yapan insanlar genellikle ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkan sitelere tıklıyorlar. Kendinizin nasıl yaptığını düşünebilirsiniz. Peki bunun için ne yapılmalıdır? Bunun için, daha site yapmaya başlamadan, yani daha domain name (alan adı) alırken, bir sitenin arama motorlarında ilk sıralara nasıl çıkabileceğine dair bilgileri almak gerekiyor. Buna, SEO –  Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu denilmektedir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri, diğer sayfalarımızda bulabilirsiniz.

5- Bu siteyi kurabilmek için hangi araçlara ihtiyacım var? Bu konunun ayrıntılarına, bu yazımızın devamında ve diğer ilgili sayfalarda girilecektir. Okumaya devam edin lütfen 🙂

6- Bu sitenin tanıtımı için reklam parası ayıracak mıyım? Reklam parası da nereden çıktı demeyin. Web sitesi yapma aşamaların sonuncusunda bu konu ayrıntısıyla işlenecek.

 

»  »  Peki, web sitesi yapma konusunda hiç bilgisi olmayanlar, hazırlık aşamasına bu konuyu da eklemeleri gerekmez mi? Yani, nasıl bir web sitesi yapacağına dair bilgi edinmeleri gerekir. Bunun için de bir plan yapmak gerekir. Belki, en önemli ön hazırlık budur. Çünkü, bu hazırlığı yapmak, diğer aşamaları da bize öğretecektir.

»  »  Plan ve hazırlık yapmak olan bu ilk aşama hakkında genel bilgiler bunlardan ibaret. Burada, benim bu aşama ile ilgili tecrübemi de paylaşmak istiyorum. Bu şekilde, bilgi ve tecrübeyi aynı sayfada birleştirmiş olacağım. 

»  » Daha önce, diğer yazılarımda da bahsettiğim gibi, web sitesi yapma konusunda hiç bilgim yoktu. Kurslara gitmek için zamanım da yoktu, bu kurslara verecek param da yoktu. Bunun için, bu konuyla ilgili Google’da  aramalar yaptım. Bütün istediğim şey, kendi kendime uğraşarak web sitesi yapabilir miyim bunu öğrenmekti. Çünkü, web sitesi yapmanın profesyonel bir iş olduğunu, ciddi bir eğitim gerektirdiğini, uzun yıllar emek verilmesi gerektiğini biliyordum. Ama benim amacım, bu işin çok derinliklerine inmem değildi, sadece kendime siteler yapabilmekti. Ve Google’deki aramalarımın birisinde, “www.websitesikurmak.net” sitesine giriş yapmıştım. Bu site, çok ilgimi çekti. 2-3 gün arayla bu sitede yazılanları baştan sona bir kaç kere okudum. Çünkü, aradığım şeyi, bana vaad ediyordu. Ancak, nasıl güvenebilirdim ki! Yazılanlar doğru muydu ya da yazılanların ne kadarı doğruydu? bilmiyordum. Bunun üzerine sitede tanıtılan dijital eserin sahibine mail yazdım. Yazdığım bu maili, aynen buraya alıyorum:

“Serdar Bey; 

Sitenizi inceledim ve isminizi oradaki yazışmalardan öğrendim. Yazdıklarınız ilgimi çekti. Benim de site kurma ile ilgili bir bilgim yok ama site kurma hayalim bayağı bir zamandır mevcut durumda… Sizin bana sunacağınız bilgilerle kendime bir site yapabileceğim ümidi doğdu. Merak ettiğim şu: İngilizce eğitim veren bir site yapmak istiyorum. Özellikle Hukukçular için ingilizce eğitimi veren kapsamlı bir sitenin ve de Türkçe destekli bir kitabın olmadığını gördüm. Ya da bana rastlamadı. Ben, hukuk fakültesi mezunuyum ve ingilizce çevirmenlik okuyorum. Bu iki daldaki bilgi birikimimi birleştirerek bir eğitim sitesi yapmak istiyorum. Ayrıca, bu site aracılığı ile yurt dışında satışta olan ancak ülkemizde satışı olmayan kitapları satma imkanım olur mu? Bir de sizlerin bize sunacağı destek ne kadar zaman devam edecek. 1 yıl mı?  

Şimdiden teşekkür ediyorum. Bu sorularıma alacağım cevaplar, benim ümidimi biraz daha artırırsa, sizin kaynaklarınızı alarak site yapmaya başlayacağım inşallah.”

Evet, gelen cevabı da aynen buraya aktarıyorum:

“Merhaba Halil Bey,

Şimdiye kadar bakkal dükkanı sahibinden avukatlara kadar,yani her meslek türünden insanlar sitelerini rahatça kurabildiler, sizin de aynı şekilde kuracağınıza inanıyorum. 
-O kitapları tedarik edebiliyorsanız,tabiki yapabilirsiniz satışını.
-Destek süreye bağlı değildir, ölmediğimiz sürece destek vardır 🙂 

Saygılarımla
Serdar YÜKSEL
 
Web Tasarım-Seo,Reklam Uzmanı
www.websitesikurmak.net” Başarı ve sizin aranızdaki duran tek şey harekete geçmektir..”

Bunun üzerine, bu ürünü almaya karar verdim. Çünkü, bir hayalime ulaşma yolunda, bu ürüne vereceğim parayı kaybetsem de gam değil diye düşündüm. Bu ürünü aldıktan ve inceledikten sonra gördüm ki, para kaybetmek bir yana para kazanmanın yollarını da öğretiyordu. Çok doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. Buradaki bilgilerle önce X-ticaret’e üye oldum. Daha sonra bu site aracılığı ile tanıma fırsatı bulduğum “GooMass” adındaki dijital ürünü aldım. GooMass adlı bu ürün, aslında satış ortaklığı sistemini öğretiyor. Ancak bu ürünle birlikte ücretsiz olarak verdiği “Web Sitesi Kurma Rehberi” adında bir dosya da var. Bu iki ürünü incelediğimde, artık benim bir site yapabileceğimden emin olmuştum. Artık, bir web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını bütün yönleriyle bulmuştum.

Ancak, şuanda bu ürünler satıştan kaldırıldı. Bu ürünlere benzer ürünleri görmek isteyenler için kaynaklar başlıklı bölüm, siteye eklenmiş durumdadır. Web sitesi yaparken lazım olabilecek bütün kaynakları, bu bölüm altında bulabilirsiniz.

Bu şekilde, web sitesi yapabilmenin birinci aşamasını tamamlamış oldum. Bundan sonra, bu ürünlerden aldığım bilgileri aşama aşama uygulayarak siteler yapmaya başladım. Bu aşamaları da devam eden sayfalarımızda bulabileceksiniz. Şimdi, 2. Aşamaya geçmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
“1. AŞAMA : Plan ve Hazırlık Yapmak” hakkında 16 yorum

  1. Betül hanım, ingilizce konuşma pratiğimi geliştirmek için yurtdışına gitmiştim. Yeni döndüm. Diğer aşamaları da ayrıntılı ve resimli olarak yazacağım inşallah. Ara sıra ziyaretime gelirseniz gelişmelerden haberdar olursunuz 🙂

  1. Merhaba Vehbi Bey,

   “lütfen dengesiz olma” diye yazmışsınız ama neden böyle bir yargıya vardığınızı merak ediyorum. Biraz açıklarsanız memnun olurum. Belki farkına varmadan bir eksiğimiz olduysa düzeltiriz. Ama bu yazdıklarımın tamamının doğru olduğunu tesbit edebilirsiniz. Tabii, öncelikle önyargısız ve sonrasında da biraz bilgili olmalısınız.

  1. Ata Bey,

   “Bunların hepsi yalan” diye yazmak kolay. Ama insanların bunca emeğini görmezlikten gelmek hiç insaflı ve akıllıca değil. Bu sözünüzü destekleyen hiç bir deliliniz olmadan böyle yazarak suç isnad etmeniz size yakışmıyor. İnsanlar hakkında bir şeyler söylemeden önce biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Eğer böyle yapsaydınız, benim bu sitede yazdıklarımdan bir kelimenin bile yalan olmadığını anlayabilirdiniz.

  1. Harun Bey,

   Siz de çok sağ olun, sitemle ilgilenip fikirlerinizi paylaştığınız için. Sizin fikirleriniz, bundan sonraki yazacağım konularda bana ışık tutacaktır. Bununla birlikte, web sitesi kurma aşamaları hakkında yazmaya devam edeceğim inşallah. Ancak, sizin için bu bilgiler acil ise, “Web Sitesi Kurma Rehberi” adlı ürünü alarak bu konuyla ilgili her türlü bilgiye, hatta daha fazlasına (SEO yapmak, internetten para kazanmak gibi) ulaşabilirsiniz.

   Selamlarımla…

   1. WebSitesiYapmak

    GÜNCELLEME:

    Bu yoruma verdiğim cevaptan sonra aradan bayağı yıl geçti. Bu süre içerisinde, hemen her şeyde olduğu gibi bu sitede yazdığım şeylerde de bazı değişiklikler oldu. Bahsi geçen “Web Sitesi Rehberi” adlı ürün artık yayınlanmıyor. Onun için bu ürünün linkini değiştirdim. Bu yönde hâlihazırda yayında olan başka bir kursun bağlantısını buraya ekleyerek, bu yorumları okuyan siz değerli ziyaretçilerime yardımcı olmak istedim.

    Bu kurs, “WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal” adında bir kurstur. Ben satın aldım. Çok faydalandım. Hâlen takıldığım yerler oldukça açıp tekrar tekrar seyrediyorum. Benim bu sitede yazdığım ve yazmak istediğim hemen her şeyi içinde barındırıyor. İncelediğinizde sizde bunu görebileceksiniz.

    Bu kursa buradaki bağlatıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

   2. WebSitesiYapmak

    GÜNCELLEME:

    Bu yoruma verdiğim cevaptan sonra aradan bayağı yıl geçti. Bu süre içerisinde, hemen her şeyde olduğu gibi bu sitede yazdığım şeylerde de bazı değişiklikler oldu. Bahsi geçen “Web Sitesi Rehberi” adlı ürün artık yayınlanmıyor. Onun için bu ürünün linkini değiştirdim. Bu yönde hâlihazırda yayında olan başka bir kursun bağlantısını buraya ekleyerek, bu yorumları okuyan siz değerli ziyaretçilerime yardımcı olmak istedim.

    Bu kurs, “WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal” adında bir kurstur. Ben satın aldım. Çok faydalandım. Hâlen takıldığım yerler oldukça açıp tekrar tekrar seyrediyorum. Benim bu sitede yazdığım ve yazmak istediğim hemen her şeyi içinde barındırıyor. İncelediğinizde sizde bunu görebileceksiniz.

    Bu kursa buradaki bağlatıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 1. Merhaba, elinize sağlık. Çok güzel bir kaynak olmuş, detaylı uğraşılmış, dil de çok başarılı, açık ve anlaşılır ve aynı zamanda profesyonel.
  Haksız eleştiriler, üstü kapalı övgülermiş. Öylesine yazılmış yorumlara, cevap vermeniz hoşuma gitti. Başarılarınızın devamını dilerim. Allah razı olsun.

 2. Sağol dostum tamda böyle bir paylaşım arıyordum. Emeğinin karşılığını umarım biyerlerden alırsın.

  1. Merhaba Tarık Bey,

   Siz de sağolun. Ben, site yapma konusunda internette ilk araştırmalarımı yaparken, aşama aşama web site kurma yı anlatan bir site bulamamıştım. Ben de Web Sitesi Kurma Rehberi adlı ürünü almıştım ve oradan öğrenmiştim. İlk sitemi ise web sitesi yapma konusunda yapmaya başladım. İnşallah bu konuda bilgi almak isteyenlere faydalı olabiliyorumdur.
   Son olarak, duygularını paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.