İçeriğe geç

4b- “.net.tr” Uzantılı Alan Adı Almak ve İstenen Belgeler

»  »  NIC.TR, “.tr” Alan Adları Yönetimi’nin Temmuz, 2010’da çıkarmış oldukları, “.tr” Alan Adları Politikalar, Kurallar ve İşleyiş, Sürüm  5.1.1 adlı dökümana göre, konuyu açıklamak en doğrusu olacaktır. Çünkü, bu konudaki tam yetki ve bilgi bu kurumdadır. Söz konusu dökümanın ilgili bölümlerini alıntı yaparak buraya aynen aktarıyorum.

 

“.net.tr”
Politika, Yöntem ve Kurallar

 

AMAÇ:

“.net.tr”, çeşitli internet hizmeti veren kuruluşlar ve oluşumların kullanımı için açılmış alt (ikinci düzey) alan adıdır.

 

KAPSAM:

İnternete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta, WEB gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis  sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlara; internet tabanlı çalışan ve belli bir süre hizmet verdiğini kanıtlayan kişi ya da kuruluşlara ya da  internet hizmeti vereceğini beyan ederek 3 ay içinde taahütünü yerine getirecek olan tüm kuruluşlara tahsis edilmektedir.

Erişim hizmeti veren kuruluşlara ek olarak, internet üzerinden yeni katma değerli hizmetler veren, varolan hizmetlerin internete taşınmasını sağlayan,  toplumsal yarar ve toplumsal katılımı arttıran projelerin barındırılmasını hedeflemektedir.

 

KURALLAR:

Yukarıdaki tanıma uyan kişi ya da kuruluşlar “.net.tr” altında alan adına başvurabilir.

Bu alan adının tahsisi için Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınmış Genel İzin Belgesi gerekmektedir.

Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net  uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçenin -kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte- Nic.tr (“.tr” Alan  Adları) Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek “net.tr” uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşların ise, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı  taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçenin -kişi adına  yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte- Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Beyana dayalı yapılan başvurular ile Telekominikasyon Kurumu tarafından verilen bazı özel belgeleri kullanarak yapılan başvurular DNS Çalışma Grubu’nun gündemine aktarılır. Başvuru değerlendirilerek sonuç başvuru sahiplerine bildirilir.

Beyan üzerine yapılan başvurularda, ilgili alan adı -onaylanması durumunda- 6 ay süresince itiraz askısına çıkarılır. Taahhüt edilen web sayfasının 3  ay içerisinde yapılmaması durumunda, alan adının iptali hakkı doğar.

Katma değerli servisler için, prototip hizmetlerin varlığı önkoşul olarak aranır. Bu servislerin hazır olmadığı hallerde alan adı koşullu olarak verilebilir  ve bu durumda 3. tarafların itirazına olanak tanımak için 6 ay süre ile NIC-tr web sayfalarında yer alan itiraz askısında yayınlanır.

Bu kurallara ek olarak “.tr” Alan Adı Yönetimi’nin diğer genel kuralları uygulanır.

Dilekçe örneği için lütfen tıklayınız.

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

“4b- “.net.tr” Uzantılı Alan Adı Almak ve İstenen Belgeler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.