İçeriğe geç

4c- “.org.tr” Uzantılı Alan Adı Almak ve İstenen Belgeler

»  »  NIC.TR, “.tr” Alan Adları Yönetimi’nin Temmuz, 2010’da çıkarmış oldukları, “.tr” Alan Adları Politikalar, Kurallar ve İşleyiş, Sürüm  5.1.1 adlı dökümana göre, konuyu açıklamak en doğrusu olacaktır. Çünkü, bu konudaki tam yetki ve bilgi bu kurumdadır. Söz konusu dökümanın ilgili bölümlerini alıntı yaparak buraya aynen aktarıyorum.

 

 

“.org.tr”
Politika, Yöntem ve Kurallar

 

AMAÇ:

“.org.tr” alt (ikinci düzey) alan adı, vakıf, dernek, kar amacı bulunmayan oluşumlar ve benzeri sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının kullanması için  açılmış bir alt (ikinci düzey) alan adıdır.

KAPSAM:

Bu alan adı yalnızca vakıf, dernek, benzeri sivil toplum örgütlerinin ve kar amacı bulunmayan oluşumların kullanabileceği biçimde sınırlandırılmıştır.

KURALLAR:

Alan adının tahsisi için başvuru yapan organizasyonun kuruluş kanunu, vakıf senedi veya dernek tüzüğünün “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Kar amacı bulunmayan oluşumların “.org.tr” ikinci düzey alt alan adına başvurabilmesi için faaliyet alanı ile ilgili en az 3 sivil toplum kuruluşundan destek yazısı alması gerekmektedir.

Bu kurallara ek olarak “.tr” Alan Adı Yönetiminin diğer genel kuralları uygulanır.

 

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.