İçeriğe geç

1- SEO Nedir? Her Web Sitesine SEO Yapmak Gerekli midir?

SEO Nedir? Her Web Sitesine Seo Yapmak Gerekli midir?

»  »  Seo konusundaki bu ilk yazımızda, seo nedir, web sitemize seo yapmamız gerekli midir ve bu çerçevedeki sorulara cevap arayacağız. Seo nedir sorusu, biraz teknik bir konu olduğu için yazımızın sonuna doğru cevaplamak istiyorum. Şimdi, neden seo ayarları yapmalıyız ve web sitemize seo ayarları yapmazsak, Google, Yahoo, Bing ve  Yandex gibi arama motorları, sitemizi ilk sayfada göstermez mi gibi soruların cevabını analiz edelim.

»  »  Öncelikle, şunu belirtelim ki, hemen hemen bütün web sitelerin yapılmasındaki amaç, ya maddi ya da manevi bir menfaat elde etmektir. Her ne çeşit site yaparsak yapalım, sonucunda ya maddi anlamda para kazanmak isteriz ya da insanlara yardım etmek, böylelikle onların teşekkürünü ve duasını almak ve bunun manevi huzurunu yaşamak isteriz. Veya da bu yolla meşhur olmak, insanlar tarafından tanınmak isteriz. Bu da, yine manevi bir tatmindir. Kısaca, site yapmamızın temelde iki amacı vardır.

»  »  Hangi amaçla site yapmış olursak olalım, bu amacımıza ulaşmamızın bir yolu vardır. O da sitemizin hedef kitle tarafından ziyaret edilmesi, görülmesi ve yazdıklarımızın okunmasıdır. Aksi takdirde, sitemiz, dünyanın en iyi tasarımına da sahip olsa, bir işe yaramayacaktır. Harabelerde gizli bulunan pek çok hazine vardır ama o hazineler, insanların eline geçtiği zaman bir işe yarıyorlar. Yaptığımız web siteleri de bunlar gibidir. Ancak insanlar sitemize girdiğinde, yazdıklarımızı okuduğunda, görsellerimize baktığında, videolarımızı seyrettiğinde vs. bir anlam ifade edecektir.

»  »  Peki, insanlar, sitemize nasıl ulaşacaklar? İnsanlar, internette bir araştırma yapacakları zaman, genellikle, arama motorları adı verilen Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi siteleri kullanırlar. Belki, siz bile, arama motorlarından birinde yaptığınız bir arama sonucu bu sayfaya ulaştınız. İnternette araştırma yaparken en çok tercih edilen yöntemin, % 90’nın üzerinde bir oranla arama motorlarında araştırma yapmak olduğu tesbit edilmiştir. İşte google gibi arama motorlarında araştırma yapan insanlar, arama çubuğuna sitemizdeki konularla ilgili bir kelime yazıp aradıkları zaman, pek  çok site sıralanır. Eğer sitemiz, arama motorunun ilk sayfasında ya da ilk sayfalarında çıkabiliyorsa sitemizin bağlantısına tıklayacaklar ve böylece sitemize ulaşmış olacaklar.

»  »  Arama motorlarıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, insanlar, genellikle ikinci sayfaya geçmiyor ve ilk sayfanın ilk sıralarındaki sitelerin bağlantılarına tıklıyorlar. Doğal olarak ta, ilk sayfanın ilk sırasındaki siteye tıklayarak araştırmalarına başlıyorlar. Demek ki bizim sitemiz, ilk sayfada ve hatta ilk sırada olursa, sitemizi daha çok insan ziyaret edecektir. Bu da, bizim asıl amaçlarımıza ulaşabilmemizin en önemli ön şartıdır. İnsanların sitemizi ziyaret etmelerini sağlamanın ücretli ve ücretsiz başka yolları da vardır. Ancak ücretsiz bir şekilde, ogranik yoldan sitemizdeki konulara odaklı ziyaretçi çekmenin en güzel ve en etkili yolu, arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmektir.

»  »  Peki, arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmenin şartları nelerdir? İşte, SEO bu sorunun cevabını arar. Buraya kadar kısaca anlatmaya çalıştığımız sebeplerden dolayı, her sitenin ve her site sahibinin seo uygulamaları yapması veya yaptırması gereklidir diyebiliriz.

 

SEO Nedir?

 

»  »  Her site için SEO yapmanın gerekliliğine değindikten sonra şimdi SEO nedir konusuna geçelim. SEO kelimesi, İngilizce ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. Türkçeye ise ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak çevrilmiştir. SEO’nun mantığını kısaca açıklamak gerekirse, hedeflenen alanlarda Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alarak hedef site ya da bloğa organik yani ücretsiz ziyaretçi trafiği sağlamaktır.

»  »  Daha açık bir anlatımla; İnternet ortamında aynı konuları hedefleyen milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Google gibi arama motorlarının, bu sitelerin hangisinin kaçıncı sıra ve sayfada yer alacağına karar vermek için kullandıkları bir takım kuralları vardır. İşte SEO, bu kuralları bilmek ve web siteyi bu kurallara uyumlu hale getirerek diğer siteler arasından sıyrılıp yukarılarda yer almak için yapılması gereken zorunlu işlemlerdir. Zorunlu işlemler denmesi, sitesini arama motorlarında ilk sıralara çıkarmak isteyenler için geçerlidir. 

»  »  Konuyu, bir de kendi sitemden örnek vererek açıklamak istiyorum. Daha önceki yazılarımızda anlatmış olduğum gibi ilk önce böyle bir site yapmaya karar verip bu konudaki hedeflerimi belirledim. Sonra, Arvixe şirketinden hosting hizmeti aldım ve www.websitesiyapmak.net adını kendi adıma tescil ettirdim. Daha sonra, gerekli işlemleri yaptıktan sonra wordpress proğramını kurdum, sonra seçtiğim temayı yükledim. Ve artık, sitemin içeriğini doldurmaya başladım. Bu arada, gerekli gördüğüm wordpress eklentilerini de yükleyip kurdum. Bunlardan biride, sitemi kaç kişinin ziyaret ettiği ile ilgili eklentiydi. Bu eklenti ile sitemin ziyarteçi sayılarını görebiliyordum. Hem günlük ziyaretçi sayısını, hem de o anki ziyaretçi sayısını vs. görebiliyordum. (Tabii halen görebiliyorum 🙂 ). Gördüğüm şu oldu, ilk günler, 15 ile 20 kişi ziyaret ediyordu. Yazılarımı artıkdıkça ziyaretçi sayısının öğle katlanarak artmadığını gördüm. Günlük ziyaretçi sayısı, 70 ile 80 olmuştu ama daha fazla artmıyordu. Çünkü, Google’da ‘web sitesi yapmak’ diye arama yaptığımda, sitemin adını o kadar geri sayfalara atıyordu ki neredeyse sitemin adını bulamıyordum. Böyle olunca benim sitemin ziyarteçi sayısı da artmıyordu tabii.

»  »  Aradan 2-3 ay geçtikten sonra, benim bu sitem, site konusuyla ilgili pek çok kelime aramalarında Google’da ilk sıraya çıktı. İşte, bunlarla ilgili bazı resimler aşağıdadır.

 

Resim 1 : Aranan kelime: web sitesi yapmak

SEO Nedir - Resim 1

Resim 1 : Aranan kelime: web sitesi yapmak

 

 

Resim 2 : Aranan kelime : web sitesi yap 

SEO Nedir - Resim 2

Resim 2 : Aranan kelime : web sitesi yap

 

Resim 3 : Aranan kelime : internet sitesi yapma

SEO Nedir - Resim 3

Resim 3 : Aranan kelime : internet sitesi yapma

 

Resim 4 : Aranan kelime : internet sitesi yapmak istiyorum 

SEO Nedir - Resim 4

Resim 4 : Aranan kelime : internet sitesi yapmak istiyorum

 

 

Resim 5 : Aranan kelime : site yapmak

SEO Nedir - Resim 5

Resim 5 : Aranan kelime : site yapmak

 

 

  

Resim 6 : Aranan kelime : web sitesi kurmak 

SEO Nedir - Resim 6

Resim 6 : Aranan kelime : web sitesi kurmak

 

 

»  »  Yukarıdaki resimlerde de görüleceği gibi, ‘web sitesi yapmak, web sitesi yap, internet sitesi yapma, internet sitesi yapmak istiyorum, site yapmak’ gibi site konusuyla doğrudan ilgili pek çok kelime grubu aramalarında, www.websitesiyapmak.net adlı sitemiz Google’da ilk sıraya çıkmış durumdadır. Yine, ‘web sitesi kurmak’ kelime grubunun aramasında olduğu gibi konuyla ilgili pekçok kelimede ise ikinci sırada ya da ilk sayfadaki bir sırada yer almaktadır.

»  »  Google’ın arama sonuçlarını gösteren sayfalarında, en üste farklı bir renk üstünde sıralanan siteler ile sayfanın sağında sıralanan siteler, Google’a reklamı verilen sitelerdir. Yani, buralarda sıralanmak ücretlidir ve ödediğiniz paranın miktarına bakar. Onlar ücretli olduğu için, oralarda sıralanmak SEO’nun konusu dışındadır. SEO, ücret ödemeden, arama motorlarında üst sıralara çıkmanın yollarını gösterir.

»  »  Yeri gelmişken bir konuyu daha açıklığa kavuşturalım. O da şu : SEO bir süreçtir. Yani, bir defa yapılınca, artık site var oldukça öylece devam etmez. SEO uygulamaları, sitemize, isim alırken başlar. Yine alacağımız hosting hizmetinin kalitesi çok önemlidir. Bunların geri dönüşü genellikle olmadığı için daha işin başında, bunlara çok önem vermek gerekir. SEO işlemleri, sitemiz var oldukça devam eder. Ancak, doğru başlarsak, devamında da işimiz daha kolay olacaktır. Bu açıklamalardan anlaşılacağı gibi, yukarıdaki sıralamalar da kalıcı değildir. Zamanla değişebilir. Www.websitesiyapmak.net sitesinden daha iyi SEO uyumlu siteler yapıldıkça, onlar üst sıralara çıkar. Bu siteden(www.websitesiyapmak.net) önce, bu konularla ilgili yapılmış pek çok site vardı. Ancak, bugünlerde, bu site, ilk sırada ya da ilk sıralarda yer almaktadır. Bu, hep böyle ilk sıralarda kalacak diye bir garanti de yoktur.

»  »  Yazımızı buraya kadar okuduysanız, siz de Google’da nasıl ilk sıralara çıkılacağı konusuyla ciddi ciddi ilgileniyorsunuz demektir. Ve belki de, benim nasıl bunu başarabildiğimi merak ediyorsunuzdur. Eğer diğer sayfalardaki yazılarımdan da okuduysanız, görmüşsünüzdür; konular hakkında edindiğim bilgileri yazmakla birlikte kendi tecrübelerimi de yazıyorum. Bunun da, bu yolda ilerlemek isteyenlere ışık tutacağına inanıyorum.

»  »  Kısa sürede ilk sıraya ya da ilk sıralara çıkabilmiş olmamı, doğru kaynaklarla işe başlamış olmama bağlıyorum. Çünkü, bu site, benim ilk sitemdir. Daha ilk site deneyimimde ilk sıralara çıkabilmiş olmamı başka şekilde açıklayamıyorum. Biliyorum ki, bu sahada gerçekten benden çok bilgili ve benden çok tecrübeli kişiler var. Ben de onlardan öğreniyorum zaten. İşte bunlardan biri de daha önce hep bahsettiğim “Master Kazanç” adlı eserin sahibi Serdar YÜKSEL Bey’dir. Ben, işte bu eserden öğrendiğim bilgilerle sitelerimi yapmaya başladım ve SEO çalışmalarımı da bu eserden öğrendiğim bilgilerle yapmaya çalışıyorum. Biliyorum ki daha yapacak çok şey var ama bu kadarıyla bile Google’da ilk sıralara yükseldim. Siz de zaman kaybetmeden, doğru bir şekilde başlamak ve hızlı bir şekilde ilk sıralara çıkmak istiyorsanız, bu eseri alıp kullanabilirsiniz. İster web sitesi yapmasını biliyor olun, isterse web sitesi yapma konusunda yeni olun, her iki durumda da bu eseri almanızı tavsiye ederim. Çünkü, ben öyle yaptım ve her geçen gün ne kadar doğru bir karar verdiğimi daha iyi anlıyorum. İncelemek istediğinizde üzerine tıklarsanız, ürünlerin kendi sayfalarına ulaşabilirsiniz.

»  »  Zamanım ve imkanım oldukça, edindiğim bilgilerimi ve tecrübelerimi bu sayfalarda paylaşmaya devam edeceğim inşallah. Ara sıra uğrayıp okuyabilirsiniz. Eğer yukarıda, bahsettiğim eserleri alırsanız, bütün bilgilere topluca ulaşmış olacaksınız. Bu eserlerde, konular, yazıların yanında videolarla da anlatıldığı için çok anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Bu eserlerden hangi seviyede olursanız olun, isterseniz benim gibi sıfırdan başlamış olun, isterseniz belli bir düzeyde site yapma işlemlerini biliyor olun, kesinlikle çok faydalanacaksınız. Ve eğer yeterince istiyorsanız ve gerekli emeği ortaya koyarsanız, başarısız olmanız söz konusu değildir. Nereden mi biliyorum; kendimden 🙂

Hoşça kalın.

 

“1- SEO Nedir? Her Web Sitesine SEO Yapmak Gerekli midir?” hakkında 10 yorum

 1. o kadar okudum fakat kitabın reklamını yapcağın aklıma gelmedi inş seonun nasıl yapılcağınıda buraya eklersin

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Eren Bey,

   Sitenin sağ sütununda “HOŞGELDİNİZ:)” başlığı altında belirttiğim gibi, bu site, kendi kendime web sitesi yapmayı öğrenirken öğrendiklerimi ve yaşadıklarımı paylaştığım bir site. Dolayısıyla, web sitesi yapmayı nasıl ve hangi kaynaklardan öğrendiğimi belirtiyorum ve de kendi tecrübelerimi ekliyorum. Bu şekilde bilgi ve tecrübelerimi birleştirip yazılarımı yazmaya çalışıyorum.

   Sizin de temenni ettiğiniz gibi inşallah SEO konusunda yazmaya devam edeceğim. Size faydalı yazılar yazabilirim diye ümit ediyorum.

   1. WebSitesiYapmak

    Merhabalar DENİZ bey/hanım,

    Yorumunuz için teşekkür ederim…

    Belli ki, sitesinizin tanıtımını yapmaya çalışıyorsunuz.

    Sitelerinizi tanıtabilmeniz için Site Tanıtımı diye özel bir sayfa oluşturdum. Bu şekilde sizlere yardımcı olmak istedim. O sayfada yorum yaparsanız ve sitenizin linkini verirseniz, daha etkili olur diye düşünüyorum.

    Kolay gelsin. İnşaAllah sitenize bol bol ziyaretçi gelir…

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Bilal Bey,

   Duygularınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. İnşallah faydalı olacağını düşündüğüm yazılarıma devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.