İçeriğe geç

2- SEO Terimleri Sözlüğü

»  »  Bu bölümde, web sitesi yapmayı öğrenirken beraberinde öğrenmemiz gereken SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda geçen temel terimleri bulabileceksiniz. Adım adım yazacağım inşallah. SEO konusunda anlatılanları kolaylıkla anlayabilmek için anlatımın içinde geçen terimleri bilmemiz gerekir. Aksi halde anlamakta ve uygulamakta zorluk çekeriz.  Bilindiği gibi, her ilim dalının kendine ait kullandığı kelimeleri vardır. Bunlara o bilim dalının terimleri denir. Örneğin, Tıp Terimleri, Hukuk Terimleri, Teknik Terimler, Askeri Terimler, Bilgisayar Terimleri, Web Hosting Terimleri ve SEO Terimleri gibi.

»  »  Bu SEO Terimleri Sözlüğü’nü oluştururken, takip kolaylığı olması açısından terimlerin başına numara vermeyi uygun buldum. Faydalı olacağını ümit ediyorum.

»  1. SEO:  İngilizce ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. Türkçeye ise ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak çevrilmiştir. SEO’nun mantığını kısaca açıklamak gerekirse, hedeflenen alanlarda Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alarak hedef site ya da bloğa organik yani ücretsiz ziyaretçi trafiği sağlamaktır.  Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. Seo, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır.

 

»  2. 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.