İçeriğe geç

SÖZLÜK

 

»  »  Her bilim dalında, sanatta ya da meslekte kullanılan kendine has kelimeler vardır. Bu kelimelere terim denilir. Örneğin, ekvator ve dönence kelimeleri coğrafya terimidir. “Ekvator, dünyamızı ikiye bölen sanal bir çizgidir” cümlesinde olduğu gibi.

»  »  Bazen günlük dilde kullandığımız kelimeler de belli bir bilim dalında, sanatta ya da meslekte ayrı bir anlamda kullanılabilirler, buna da o kelimenin terim anlamı denir. Örneğin, “perde” kelimesi, tiyatroda ya da müzikte kullanıldığında farklı bir anlam kazanır. Bu anlamlar, “perde” kelimesinin terim anlamlarıdır. “Perde kapanmadan seyirciler kalktılar.” cümlesinde, “perde” kelimesi tiyatro sanatında bir terim olarak kullanılmıştır.

»  »  Peki, web sitesi yapmak konusunda hazırlanan bu sitede, bu açıklamaları neden yapıyorum diye düşünebilirsiniz. Sebebi şu: Her bilim dalında olduğu bu bilim dalının da kendine has terimleri vardır. Yani, bilgisayarın, web teknolojilerinin, web sitesi yapmanın ve buna benzer konularında kendine özgü kelimeleri vardır. Bu tür terimlerin bir araya getirildiği küçüklü büyüklü sözlükler var. Bu bölümde bunları bir araya getirmeyi amaçladım. Web sitesi yapmaya çalışırken karşılaşılan bir kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek için tekrar internette aramakla uğraşılmasın istedim. Çünkü, bazen internette bir şey ararken bir sürü alakasız sitelere girip çıkmak zorunda kalıyoruz. Ve bu şekilde, hem zaman kaybediyoruz hem de zaman zaman hedfimizin dışında sitelere kayıyoruz. Değişik başlıklar altında bu sözlük çalışmalarım devam edecek.

 

 

 

.

       

 

En İyi Hosting Şirketi Hangisi?

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.