2c- Arvixe’den domain name ve hosting almak

»  »  Neden Arvixe‘i tercih ettiğimizi önceki sayfalarımızda anlatmıştık. Kısaca özetlemek gerekirse, Arvixe fiyat/performans oranı en iyi olan şirketlerden birisi. Belki de verdiği hizmete göre fiyatı en iyisi. Yani, dünyanın en iyi hosting şirketi demiyorum. Bu fiyata göre belki de en iyisi diyorum. Fiyat derdi olmayanlar için öncelikle Hostgator hosting firmasını tercih etmelerini tavsiye edebilirim. Ancak, verdiği hizmet iyiler arasında olsun ve fiyatı da uygun olsun diyorsanız, o zaman adres Arvixe olacaktır. Bir de Arvixe, bir domain name ücretsiz veriyor. Hem de ömür boyu bedava. Bunun için, burada, benim de hosting firmam olan Arvixe’den domain name ve hosting almayı anlatmayı uygun buldum.

  »  »  1- Şimdi, buraya tıklayıp Arvixe şirketinin sayfasına girin. Tıkladığınızda Arvixe sayfası, yeni bir pencerede açılacaktır. Bir yandan aşağıdaki yazdıklarımı okumanızı, diğer yandan yeni açılan Arvixe sayfasında okuduklarınızı sırayla uygulamanızı tavsiye ederim. 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 1 - Giriş

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 1 – Giriş

 

  »  »  Açılan Arvixe sayfasında, ‘PERSONALCLASS’ yazan bölüme tıklayın.

 

  »  »  2- Burada 2 ayırım vardır. Birisi, Linux Web Hosting, diğerisi ise Windows Web Hosting (PersonalClass ASP) dir. Biz burada Linux amblemi olan ve ‘PersonalClass’ yazan bölümü seçiyoruz. 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 2 - Linux ya da Windows Hosting Seçimi

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 2 – Linux ya da Windows Hosting Seçimi

 

 

  »  »  3- Bu bölümde de iki ayırım vardır. Biri, 6 alan adını (domaini ya da internet sitesini) destekleyen ‘PERSONALCLASS’ adındaki paket, diğeri ise limitsiz sayıda alan adını (domaini ya da internet sitesini) destekleyen ‘PERSONALCLASS PRO’ adındaki paket. Bu iki paket arasındaki tek fark, yayınlanan internet sitesi sayısıdır. Eğer 6 adetten fazla site yapmayı düşünüyorsanız, ‘PERSONALCLASS PRO’ paketini seçmelisiniz. Eğer, 6 adetten daha az site kurmayı düşünüyorsanız, ‘PERSONALCLASS’ paketini seçmelisiniz. Bunlar, en az bir yıl için düşünülmelidir. Ben, ‘PERSONALCLASS’ ile başlanmasını tavsiye ediyorum. Eğer isterseniz, fark ücreti ödenip paket yükseltilmesi yapabilirsiniz, yani ‘PERSONALCLASS PRO’ ya geçebilirsiniz. ‘PERSONALCLASS’ paketini alacağınızı varsayarak devam ediyorum.

Websites (Domains) in karşısında 6 yazan ‘PERSONALCLASS’ bölümündeki ‘Order Now’u (Şimdi Sipariş Ver’i) tıklayınız.

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 3 - PersonalClass ya da PersonalClass Pro Seçimi

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 3 – PersonalClass ya da PersonalClass Pro Seçimi

 

 

  »  »  4- Gelen sayfanın ‘PERSONALCLASS’ yazan bölümün karşısında ne kadar süreliğine host hizmeti almak istediğinizi işaretleyin. Sitenizi uzun vadeli düşünüyorsanız 2 yıllık olanı almanız daha ekonomik olacaktır. Ancak, en az 1 yıllık almanızı tavsiye ederim. Sonra ‘Add to Cart’ a tıklayınız.

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 4 - PersonalClass Süre Seçimi

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 4 – PersonalClass Süre Seçimi

 

[ez_big_btn color=”orange” url=”http://” target=”_self”]DİKKAT[/ez_big_btn]

[ez_box title=”BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!” color=”orange”]

 

→ Arvixe Hosting Paketini, 2 yıllık süre için aldığınızda % 30 indirim kazanmak, yine 1 yıllık veya daha az bir süre için aldığınızda % 20 indirim kazanmak istemez misiniz?

→ Bunun için, İletişim sayfasından bir e-posta göndermeniz ve bu indirimlerden faydalanmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

→ Böylelikle, 50.4 Dolara kadar indirim kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

[/ez_box]

 

 

 »  »  5- Daha önce üyeliğiniz olmayacağı için ‘I am a new customer.’ seçili kalsın. Buradaki formu doldurup önce bir Arvixe Hesabı açmalısınız. Formu doldururken, ‘First:’ ün karşısındaki boşluğa tıklayıp adınızı yazınız. Diğer bölümleri de (Ok işareti koyduğum bölümleri de) yine uygun şekilde dolduruyorsunuz. “Organization:” bölümü boş kalabilir. Ya da isminizi yazabilirsiniz. Eğer bir şirkete sahipseniz onun adını yazabilirsiniz. Bu şekilde formu tamamlayınız. Buraya yazacağınız e-mail, bundan sonraki Arvixe ile aranızdaki iletişimi sağlayacağınız e-mail olacaktır. Bunun için doğru yazmaya dikkat edin. Yaptığınız her işlemle ilgili, Arvixe size bir mail gönderir. 

 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 5 - Hesap Oluşturma (Açma) 1

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 5 – Hesap Oluşturma (Açma) 1

 

  »  »  Burada belirleyeceğiniz ‘Username’ ve ‘Password’ sizin bundan sonraki bütün Arvixe girişlerinizde ve işlemlerinizde sorulacağı için iyi koruyunuz ve bir yerlere kaydediniz. ‘I agree to the Acceptable Use Policy, Terms of Service.’ yazan bölümü onaylamayı unutmayın. Sonra ‘Next’ i tıklayınız.

 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 5 - Hesap Oluşturma (Açma) 2

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 5 – Hesap Oluşturma (Açma) 2

 

 

  »  »  6- Gelen sayfada, kullanıcı adının oluşturulduğu belirtilmektedir. Arvixe hesabımız oluşmuştur. Burada, ‘Register a new domain at Arvixe: [FREE]’ bölümü seçilidir. Bu şu anlama gelmektedir: İlk kez bir domain (alan adı) belirleyeceksiniz ve Arvixe bu alan adını ücretsiz olarak sizin adınıza kaydedecektir. Yani, Arvixe‘den host alırken bir tanede domainname almış oluyorsunuz, hem de domain bedava. Buraya, almak istediğiniz alan adını ve uzantısını (com, net, org gibi) girin.

‘Transfer a domain to Arvixe:’ bölümü şu anlama gelir: Daha önce domain (alan adı) sahibiniz ve bu alan adını (ddomaini) Arvixe hostinge kurmak ve Hosting Hesabının Ana Domaini olarak belirlemek istiyorsanız, bu bölümü seçmelisiniz. Bu konu daha sonraki yazımızda anlatılacak.

‘Neither:’ bölümü şu anlama gelir: Şu an ne yeni domain kaydediyorsunuz ne de önceden var olan bir domaininizi Arvixe Hostinge taşıyorsunuz. Bunlardan birini daha sonradan yapacaksınız anlamına gelmektedir.

Belirttiğimiz gibi biz bu bölümde yeni bir domain alma ile birlikte hosting almayı anlatıyoruz. Bunun için birinci bölüm (Register a new domain at Arvixe) seçili olmalıdır.

 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 6 - Hosting Hesabı İçin Ana Domain (Alan Adı) Seçimi

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 6 – Hosting Hesabı İçin Ana Domain (Alan Adı) Seçimi

 

 

»  »  7- ‘Username’ yazılan yere daha önce Arvixe hesabı açarken Userename’nin karşısına yazdığınızı yazmalısınız. Aynı şekilde, “Password” de de önceki yazdığınızı yazmalısınız. Bu bölümler, otomatik olarak dolu de gelebilir. Arvixe hesabı açarken, belirlemiş olduğunuz Username (kullanıcı adı) nızı ve Password (parola) nızı, bundan sonraki bütün Arvixe işlemlerinde kullanacaksınız. Onun için bunları asla kaybetmeyin ve unutmayın.

 

‘Auto-renew?’ karşısını onaylamanızı tavsiye ederim. Yani, bunu onayladığınızda aldığınız host hizmeti süreniz bittiği zaman otomatik olarak üyeliğiniz yenilenecek ve bu şekilde unutma ihtimaline karşı korunmuş olacaksınız. Aksi halde, süre dolduğu halde yenileme ücretini ödemezseniz, siteniz kapanır. Yani, yayınlanmaz. Bu tür bir sıkıntı ile karşılaşmamanız için bunu onaylamanızı tavsiye ederim.

 

‘Server Region:’ bölümünde Arvixe’nin konuşlandırdığı server (sunucu) ların yerini seçiyoruz. Burada sitenizin hedef kitlesi hangi ülke ise ona en yakın bölgeyi seçmeliyiz. Hedef kitlenin Türkiye de olduğunu varsayarak, Türkiyeye en yakın sunucuların bulunduğu yer olarak Europe’ yi seçmeliyiz. Siz, hedef ülkenize uygun bir bölge seçin.

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 7 - Hosting Hesap Ayarlarını Yapmak

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 7 – Hosting Hesap Ayarlarını Yapmak

 

 

  »  »  ‘Dedicated IP Address: ‘ , ‘SSL Certicate:’ ve ‘6Scan | Website Security:’ bölümleri sitenin güvenliği için tavsiye edilen ek hizmetlerdir. Bu bölümler zorunlu değildir. Eğer, para durumunuz müsaitse ve sitenizin güvenliği sizin için önemli ise bu bölümlerden istediklerinizi de tıklayarak alabilirsiniz.

‘Advanced Addons:’ bölüme şimdilik dokunmayın. İleri düzey konulardır. Bu bölümlerin önü boş kalsın. Sonra ‘Next’ e tıklayınız.

  »  »  Gelen yeni sayfada, bu domainname’in önceden alındığına dair kırmızı renkte yazılmış bir yazı çıkarsa, almak istediğiniz domain isminde ya da uzantısında değişiklik yaparak yeniden deneyiniz. Tekrar ‘Next’ e tıklayıp devam edin. İstediğiniz alan adı onaylana kadar değişik alternatiflerle devam edin.  

 »  »  8- Gelen bu sayfada, aldığınız domain adı ve kullanıcı adı (Username) görülür. Benim örnekteki isimler kırmızı dikdörgen içine alınmıştır. Buralarda sizin belirlediğiniz alan adı ve kullanıcı adı olacaktır tabii.

‘Place this Order’ tıklayarak ödeme sayfasına geçebilirsiniz.

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 8 - Hosting Siparişi Verme 1

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 8 – Hosting Siparişi Verme 1

 

 

  »  »  Gelen bu sayfadaki ödeme araçlarından ilki ‘Credit Card:’ yani kredi kartı ile ödemedir. Bunun dışında PayPal ve diğer ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız, varsa Sanal Kredi Kartı’nızı kullanmanızı tavsiye ederim. Biz burada kredi kartı ile ödemeyi seçiyoruz. Onun için, ‘Pay with Credit Card’ ı tıklayınız.

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 8 - Hosting Siparişi Verme 2 - Kredi Kartı İle Ödeme 1

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 8 – Hosting Siparişi Verme 2 – Kredi Kartı İle Ödeme 1

 

  »  »  Bu sayfada kullanacağınız kredi kartındaki isim, Arvixe hesabı açarken kullandığınız isimle aynı olmalıdır. Şimdi, kredi kartınızın üzerinde yazan bilgileri giriniz. ‘Save Credit Card?’ önüne tik atarak onaylarsanız, bundan sonraki işlemlerinizde kolaylık olması açısından kart bilgilerinizi hafızasında tutar. Onaylamanızı tavsiye ederim. Sonra ‘Submit’ e tıklayınız.

 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 8 - Hosting Siparişi Verme 3 - Kredi Kartı İle Ödeme 2

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 8 – Hosting Siparişi Verme 3 – Kredi Kartı İle Ödeme 2

 

 

  »  »  9- Yeşil renkle ‘Approved – This transaction has been approved.‘ diye bir yazı çıktıysa işlemleriniz tamamdır. Artık, bir domainname ve bir host hizmetiniz var demektir.

 

 

Arvixe'den Domain ve Hosting Almak 9 - Domain ve Hosting Alma İşlemi Tamamlanmıştır.

Arvixe’den Domain ve Hosting Almak 9 – Domain ve Hosting Alma İşlemi Tamamlanmıştır.

  »  »  Arvixe bu işlemleri yaparken size 6 adet mail gönderecektir. Sonrasında ise size hesap bilgilerinizi onayladığına ve sitenizi yayınlayacağına dair 2 adet daha mail gönderecektir. Bu son iki mail, en geç 48 saat içinde gelmelidir. Ancak, Arvixe bu konuda da çok iyi. Genellikle, 10 dakika ile yarım saat arasında bütün hesap bilgilerinizi size göndermektedir. Ama dediğim gibi, hosting şirketlerinin 48 saate kadar erteleme hakları vardır.

  »  »  Arvixe‘in kullandığı yönetim paneli, ‘cPanel’ dir. Bu ise kullanımı belki de en kolay olan yönetim panelidir. Arvixe hosting hesabını açarken belirlediğiniz ‘Username’ ve ‘Password’, aynı zamanda ‘cPanel’ içinde geçerlidir. Yani, ‘cPanel’ e girerken bunları kullanacaksınız.

  »  »  Bundan sonraki aşamalarda görüşmek üzere:)

 

.

 

 

.

 

 

.

En İyi Hosting Şirketi Hangisi? 

Web Site Yapmasını Ben Nasıl Öğrendim?

 

“2c- Arvixe’den domain name ve hosting almak” hakkında 8 yorum

 1. Kardesim, yazının bir yerinde insanlardan “dua maili alabilirsem ne mutlu” demişsin.
  O kadar anlaşılır ve yardımcı bir site açmışsın ki, ilkokul çocukları bile anlayabilir desem belki de abartmış olmam. Ben 40 yaşındayım ama site yapımını hep merak ederdim ve bilgim yoktu. Sayende artık var.
  Harika, gerçekten gönülden teşekkürler.
  Sevgilerle…

  1. Web Sitesi Yapmak

   Saygıdeğer Hakan Bey,

   Bu içten mailiniz için öncelikle size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sizin gibi site ziyaretçilerime yardım edebilmiş olduğumu öğrenmem, beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Bunun için bu tür duygu ve düşüncelerinizi paylaşmanızı diliyorum. Çünkü, bu tür yorumlar, benim yazma şevkimi daha da artırıyor.

   Allah nasip ederse yazmayı düşündüğüm daha çok yazı var. Zamanla onları da yazacağım inşallah. Ara sıra sitemi ziyaret etmeye devam ederseniz, tecrübe ve bilgilerimi paylaşacağım yeni yazılarımı da okuma imkânınız olacaktır. İnternet sitesi yapmasını öğrendikten sonra nelere yapılabileceği konusunda da yazılarım olacak inşallah…

   Tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla…

 2. Sayenizde site açmak için en ufak kuşkum kalmadı. “websitesiyapmak.net” sık kullanılanlarımda yerini aldı bile. Allah razı olsun. 🙂

  1. Web Sitesi Yapmak

   Cihan Bey,

   Allah sizden de razı olsun. Bu siteyi yaparken amaçlarımdan biri de dua almaktı. İnşallah daha başka şeyler de ekleyeceğim. Onlar da faydalı olur diye ümit ediyorum.

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Efe Bey,

   Bildiğiniz gibi iki (2) adet Yönetim Paneli var. Biri, aldığımız hosting hizmetine ait Yönetim Paneli, diğeri site kurulumu yaptığımız WordPress Yönetim Paneli.

   Bizim burada, Arvixe den hosting hizmeti almayı anlattık. Arvixe nin hosting hizmetinde kullandığı yönetim paneli cPanel’dir. cPanel’e nasıl girileceğini, buradaki yani Softaculous İle WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım) bölümünde anlattık. Oradan bakabilirsiniz.

 3. Merhabalar, öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için size teşekkür ediyorum. 7.kısımda “Otomatic Software Installation” yani otomatik yazılım kurulum seçeneğini atladığınızı fark ettim de. Burayı neden işaretlemiyoruz acaba ?

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Yaşar Bey,

   “Otomatic Software Installation” nu tıklarsak, kurulum otomatik olarak yapılır ancak kurulumu biz kontrol edemeyiz. İstemediğimiz bazı şeyler, bizim yerimize seçilmiş olacaktır. Kendimiz kurarken her şeyi kendimiz seçerek kontrolü, tam olarak elimizde bulunduruyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.