İçeriğe geç

2e- cPanel (Web Hosting Kontrol Paneli) Nedir?

İnternet sitesi yapma aşamalarından birinin web hosting almak olduğunu anlatmıştık. Web hostingler ise temel olarak Linux ve Windows (ASP.NET) şeklinde ikiye ayrılıyor. Web hosting alınca bunun yönetimi gündeme gelmektedir. Web hosting sistemlerinin son kullanıcılar tarafından kolaylıkla yönetilebilmesi ve işlemleri rahatlıkla yapılabilmesi için web hosting firmaları ve 3. parti yazılım üreticileri tarafından birçok uygulama geliştirilmiştir. Cpanel ise bu uygulamalardan biridir. Şüphesiz ki bu uygulamalardan en popüler ve Dünya üzerinde en çok kullanılanı Cpanel yönetim ara yüzüdür.

Diğer bir değişle, Cpanel, Linux tabanlı sunucularda, hosting müşterilerinin ya da webmasterların işlemlerini görsel ve interaktif – etkileşimli –  olarak yapmalarına imkân veren bir kontrol panelidir. Cpanel’in ismi, “Control Panel” kelimelerinden gelmektedir.

Cpanel, kullanımı en kolay, en çok tercih edilen web hosting kontrol panelidir. Linux sunucularda kullanılır.

Cpanel, lisans gerektiren – yani ücretli – bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır. Ancak, Arvixe ve Hostgator gibi pek çok hosting firması, cpanel için ayrıca ücret almaksızın hostingle birlikte sunmaktadır. Pek çok yazılımda olduğu gibi Cpanel kontrol paneli uygulamasının da standart dili, İngilizcedir. Bahsettiğim hosting şirketleri, Türkçe dil desteği de sağlamaktadır. Böylelikle, İngilizce diline hakim olmayanlar için çok büyük bir kolaylık olmaktadır. Çünkü, Cpanel uygulaması tamamen Türkçe olarak kullanılabilmektedir. Hosting alırken şirket seçiminde bu durumunda dikkate alınması önem arzetmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.