İçeriğe geç

2d- Farklı Bir Firmadan Alınan Domain (Alan Adı) İle Arvixe’den Hosting Hizmeti Almak

Alan adı ile web hosting hizmeti, aynı -tek- firmadan (şirketten) alınabileceği gibi farklı -iki- firmadan da alınabilir. Alan adı ile hostingin farklı şirketlerden alınması durumunda, domainin (alan adının) hosting firmasının server ına (sunucusuna) yönlendirilmesi gerekir. Yani, domain ile hostingin arasında bağlantı kurmak gerekir ki, hosting şirketi barındıracağı alan adını ya da siteyi tanıyabilsin. Diğer işlemlerde değişiklik yoktur.      

Bundan önceki bölümde, hem domainin hem de web hostingin Arvixe’den nasıl alınacağını anlatmıştık. Ancak, daha önceden domain almış olanların ya da alan adını Arvixe’nin dışında başka bir firmadan almak isteyenlerin, bu alan adı ile birlikte Arvixe’den nasıl hosting alacağını anlatmamıştık. Bu yazımızda bunu resimlerle göstererek anlatacağız. Onun öncesinde, neden domain ve hostingi aynı firmadan değil de farklı firmalardan alırız, onu anlatalım.

Domain (Alanadı) ve Hosting Hizmeti Neden Farklı Firmalardan Alınır?

Bunun değişik sebepleri olabilir. Her şeyden evvel, alan adı ile web hostingin aynı firmadan alma zorunluluğu yoktur. İstediğimiz firmadan ayrı ayrı alabiliriz. Bazı durumlarda ise, farklı firmalardan almak zorunda kalırız. Çünkü, hosting hizmeti veren her firma, her alan adını tescil edememektedir. Örneğin, .tr uzantılı alan adları, ülkemizde sadece nic.tr adresinden tescil edilebilmektedir. Bunun için, sadece Türkiye de domain hizmeti veren firmalardan alınabilmektedir. Bu durumda, .tr uzantılı bir alan adı ile site yapacaksak ve eğer, hosting hizmetini de yabancı bir firmadan alacaksak, o zaman istemesek de domain ve hostingi ayrı firmalardan almak zorunda kalacağız.

Hangi Firmalardan Domain Almalıyım?

Eğer Arvixe’nin dışında bir firmadan alan adı alınacaksa, ya dünya çapında bu konuda en iyilerden biri olan GoDady firmasından alınmalı ya da ülkemizde hizmet veren ihs.com.tr sitesinden alınmalı diye düşünüyorum. Ben, alan adlarımın hemen hepsini, Arvixe ve ihs.com.tr den almış bulunmaktayım.

Konumuza tekrar dönecek olursak, Arvixe, dünya çapında en yaygın olarak kullanılan uzantılar için domain hizmeti vermekle birlikte, .tr uzantılı alan adlarını tescil edememektedir. Eğer .tr uzantılı bir alan adımız varsa ve hosting hizmetini de Arvixe’den alacaksak, zorunlu olarak alan adı şirketimiz Arvixe’den farklı olacaktır. Arvixe firması, .tr uzantılı alan adları için de hosting hizmeti vermektedir. Bunun için, ister .tr uzantılı alan adımız olsun, isterse .com, .net ve .org gibi uzantılara sahip farklı bir firmadan alınmış alan adımız olsun farketmez. Hepsi için de Arvixe’den hosting hizmeti alabiliriz.

Bu ön bilgilerden sonra, şimdi, farklı bir firmadan alınmış bir alan adı ile Arvixe’den nasıl hosting hizmeti alabileceğimize geçelim. Ben, kendi yaptığım bir site ile ilgili resimleri (ekran alındısı görüntülerini) kullanarak konuyu açıklayacağım. (Zaten, bu sitede-www.websitesiyapmak.net adlı sitede-, uygulamalı bölümlerde hep kendi tecrübelerimi aktarıyorum. Kendim tecrübe etediğim, uygulamadığım toplama bilgilerle bir yazı yazmıyorum.)

Yukarıda da değindiğim gibi, alanadı ile hosting şirketi ayrı ise iki konuda farklılık vardır. 

1- Hosting hizmeti alırken domain (alanadı) bölümüne başka şirkettten aldığımız alanadını yazacağız.

2- Alanadını aldığımız şirketin bize sunduğu yönetim panelinden alanadımızın name serverlarını değiştireceğiz. Hosting hizmeti aldığımız şirketin bize verdiği name serverları yazacağız.

Şimdi sırasıyla bunları yapacak olursak;

1- Önceki bölümde hosting hizmeti ile birlikte yeni bir alanadı(domain) almıştık. Şimdi ise, daha önceden ihs.com.tr den alınmış olan bir alanadı ile Arvixe’den hosting hizmeti alırken neleri farklı yapıyoruz, onları göreceğiz. 

Farklı şirketten alınmış bir alanadı ile Arvixe den Hosting almak 1

Resim 1 – Farklı şirketten alınmış bir alanadı ile Arvixe den Hosting almak 1

 

Yukarıdaki resimde görüleceği gibi, Arvixe’den hosting hizmeti alırken ilk seçenek (Register a new domain at Arvixe) otomatik olarak seçili gelir. Ancak, biz burada yeni bir domain almayacağımız için bunu seçmiyoruz. Onun yerine, “Point a domain at Arvixe” seçeneğini seçiyoruz. Ve daha önceden başka şirketten almış olduğumuz alanadını yazıyoruz. Sonra “Next” e tıklıyoruz.

Resim 2 - Farklı şirketten alınmış bir alanadı ile Arvixe den Hosting almak 2

Resim 2 – Farklı şirketten alınmış bir alanadı ile Arvixe den Hosting almak 2

Daha sonraki aşamalar, “Arvixe’den domain name ve hosting almak” konusunda anlattıklarımızın aynısı olduğu için, burada tekrar etmiyorum. İhtiyaç duyduğunuz zaman oraya dönebilirsiniz.

2- Şimdi, Arvixeden hosting aldığımızda bize verilen “Name Server” ları, daha önceden www.ihs.com.tr den aldığımız ve Arvixe’den hosting hizmeti alırken kullandığımız alanadı (www.abcygm.com.tr) ye tanımlayacağız. Yani, ihs.com.tr den alanadı aldığımızda otomatik olarak bu alanadı için atanan Name Server ları değiştireceğiz. Bu şekilde, ihs.com.tr den aldığımız alanadını Arvixe yönlendirmiş olacağız.

Bunun için, ihs.com.tr nin alanadı alanlara sunduğu yönetim paneline giriyoruz ve “Alan Adlarım” bölümünden Name Serverlarını değiştireceğimiz alanadını (yani, abcygm.com.tr yi) seçiyoruz.

Resim 3 - ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği - Arvixe Name Server leri eklemek 1

Resim 3 – ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği – Arvixe Name Server leri eklemek 1

Görüldüğü gibi, NS server 1 ve NS server 2 nin karşılarında ihs.com.tr’nin otomatik olarak belirlediği name serverler var. Biz bunu Arvixe’nin hosting aldıktan sonar bize verdiği name serverler ile değiştireceğiz. Arvixe’nin bize verdiği name serverlar ise hosting hizmeti aldığımızda hesabımızın onaylanmasından sonra bize email ile gönderilmektedir.

Resim 4 - ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği - Arvixe Name Server leri eklemek 2

Resim 4 – ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği – Arvixe Name Server leri eklemek 2

O emailden  ns1 ve ns2 diye başlayan “name server”leri kopyalayıp, sırasıyla alanadımızda bulunan ns1 ve ns2 ile başlayan yerlere buraya yapıştırıyoruz. 

Resim 5 - ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği - Arvixe Name Server leri eklemek 3

Resim 5 – ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği – Arvixe Name Server leri eklemek 3

 

Bundan  sonrada “Next” e tıklıyoruz. 

Resim 6 - ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği - Arvixe Name Server leri eklemek 4

Resim 6 – ihs.com.tr den alınmış bir alanadında Name Server Değişikliği – Arvixe Name Server leri eklemek 4

Evet, resimde de görüldüğü gibi Name Server değişikliği işlemi bu şekilde tamamlanmış olmaktadır. Bu şekilde, ihs.com.tr den aldığımız alanadımızı Arvixe hostinge yönlendirmiş olduk. Bir başka değişle birbiri ile tanıştırmış olduk 🙂

Artık, cPanelden WordPress’i kurabiliriz. Bir sonraki aşamada, WordPress’in nasıl kurulduğu anlatılmaktadır. Ancak, orada anlatılanlarda dikkat edilecek bir konu var. WordPress’in kurulacağı alanadı olarak, yukarıda yönlendirmenin nasıl yapılacağını anlattığımız alanadımızı (örneğimizde www.abcygm.com.tr yi) seçiyoruz. Diğer aşamalar, tamamen aynı. Kolay gelsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.