3a – Softaculous ile WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

»  »  Eğer Web Sitesi Yapma Aşamalarını sıra ile takip ederek bu sayfaya geldiyseniz, WordPress Kurulumuna sıra gelmiş demektir. Yani, WordPress kurmanın alt yapısı var demektir. Peki, WordPrses’in alt yapısı nedir? Daha doğrusu, WordPress kurabilmek için ondan öncesinde neleri yapmış olmamız gerekiyor. Öncelikle, ne amaçla bir site yapacağımıza karar vermiş ve buna göre bir plan yapmış olmamız gerekiyor. Sonra, yapmak istediğimiz sitenin konusuna uygun bir domain (alan adı) almış olmamız gerekiyor. Daha sonra ise, bu sitemizi 7 gün 24 saat yayında tutacak bir Hosting Hizmeti almış olmamız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra da artık WordPress’i kurmaya hazırız demektir.

.

»  »  Eğer buradaki sayfada verdiğim bilgileri kullanarak Hosting Hizmetinizi ve ömür boyu ücretsiz olan ilk domaininizi Arvixe’den aldıysanız, başka hiçbir işlem yapmaya gerek olmadan Softaculous ile WordPress’in Kurulumuna geçebilirsiniz. Çünkü, sizin sahip olduğunuz alt yapı WordPress’i kurmaya hazır demektir. Eğer bu işlerde çok yeni iseniz ve ilk sitenizi kuruyorsanız, bu sırayı takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. O zaman kafa karışıklığı yaşamazsınız ve ilk sitenizi sorunsuzca kurabilirsiniz. Eğer henüz domain adınız ve hosting hizmetiniz yoksa, burada anlattığım şekilde Arvixe‘den bir domin adı ve hosting hizmeti alarak işe başlamanızı öneriyorum. Daha sonra, bu sayfada anlatılacağı gibi, WordPress’in kurulumunu yapar ilk sitenizi böylelikle kurmuş olursunuz.

.

»  »  Bunun dışındaki seçeneklerle ilgili konular, daha sonraki yazılarımızın konusu olacaktır. Mesela, domain adını başka bir firmadan almış ve hosting hizmetini de başka bir firmadan almış olabilirsiniz ya da yapacağınız site ilk siteniz değildir. Yapacağınız site, ikinci veya üçüncü veya da beşinci siteniz olabilir. Bu tür durumlarda neler yapılabileceği, daha sonraki yazılarımızın konusu olacaktır.

.

»  »  Biraz da neden Softaculous ile WordPress Kurulumu yapıyoruz? Bu sorunun cevabını verelim. WordPress kurmanın değişik yolları vardır. Ancak, bunlardan en kolayı ve en sorunsuzca olanı, Softaculous ile WordPress kurmaktır. Sebeplerini şöyle açıklayabilirim:

 1. Softaculous ile WordPress’i kurduğunuz da; bu program, bir sitenin kurulumu için gerekli olan Database (Veri tabanı) oluşturma işlemini otomatik olarak yapar. Yani, diğer yollarda WordPress’i kurmadan önce yapmanız gereken Database oluşturma işlemiyle uğraşmamış olursunuz. Softaculous, WordPress’i kurarken Database oluşturma işlemini de yapıyor.
 2. Softaculous Programı artık Türkçe dilini desteklemektedir. Yani, Softaculous ile WordPress’i kurarken dil seçeneğinde Türkçe’yi seçiyoruz. WordPress’imiz otomatik olarak Türkçe olarak kuruluyor. Daha sonradan dil değiştirmek zorunda kalmıyoruz. Dil değiştirmek, özellikle yeni başlayanlar için biraz zorlu bir işlem olabiliyor.
 3. Arvixe firmasının kullandığı cPanel de bu program mevcut. Bu da, çok avantajlı olan Arvixe firmasının bir başka güzelliğidir.

.

»  »  Bu ön bilgilerden sonra, şimdi Softaculous ile WordPress’in Kurulumuna geçebiliriz.

 .

 

1-     cPanel’ e giriş: cPanel’e giriş birkaç şekilde mümkündür. Ben buraya üç çeşit girişi yazıp resimleyeceğim. Siz istediğiniz bir yolla cPanelinize girebilirsiniz.

 

 

Resim 1 – Adres çubuğuna cpanel.sitenizinadı’nı yazıp tıklıyoruz. Örnek resimde görüldüğü gibi ben kendi cpanelime ulaşmak için cpanel.dermanenglish.com yazıp tıklıyorum.

 

WordPress Kurulumu 1 - cPanel e Giriş 1

WordPress Kurulumu 1 – cPanel e Giriş 1

 

 

Resim 2 – Adres çubuğuna www.sitenizinadı:2082 yazıp tıklıyorsunuz. Örnek resimde görüldüğü gibi ben kendi cpanelime ulaşmak için www.dermanenglish.com:2082 yazıp tıklıyorum.

WordPress Kurulumu 2 - cPanel'e Giriş 2

WordPress Kurulumu 2 – cPanel’e Giriş 2

 

 

WordPress Kurulumu 3 - cPanel'e Giriş 2.1

WordPress Kurulumu 3 – cPanel’e Giriş 2.1

 

 

 

Resim 3 – Adres çubuğuna www.sitenizinadı/cpanel yazıp tıklıyorsunuz. Örnek resimde görüldüğü gibi ben kendi cpanelime ulaşmak için www.dermanenglish.com/cpanel yazıp tıklıyorum. Bu şekilde yaptığınızda yine yukarıdaki resimde olan www.sitenizinadı:2082

sayfasına yönlendirilirsiniz. Ve sayfaya ulaşmış olursunuz.

WordPress Kurulumu 4 - cPanel'e Giriş 3

WordPress Kurulumu 4 – cPanel’e Giriş 3

 

cPanel sayfasına ulaştıktan sonra, hosting alırken belirlediğiniz kullanıcı adını (username) ile şifreyi (password) yazıyorsunuz. Ben kendi kullanıcı adımı, kafa karışıklığı oluşturmasın diye  karaladım.

 

 

 

2-     cPanel’in anasayfası: Web sitesi yapma konusunda 2 iki tane panelimiz var. Biri, hosting aldığımız şirketin sunduğu cPanel, diğeri ise WordPress Yönetim Paneli. Bütün işlerimizi bu iki panel üzerinden yapıyoruz. Bu iki panele ait kullanıcı adlarını ve şifrelerinizi iyi koruyunuz. Arvixe şirketi cpanel kullanıyor. Arvixe’i tercih etmenin bir sebebide cpanel kullanıyor olmasıdır. Cpanel, kullanımı en yaygın ve kolay olan bir yönetim panelidir. Cpanel sayesinde, WordPress’i kurmak ta çok kolaylaşıyor.

WordPress Kurulumu 5 - cPanel Anasayfa

WordPress Kurulumu 5 – cPanel Anasayfa

 

 

3-       Softaculous’a giriş: Arvixe cPanel, Softaculous proğramını içermektedir. Daha önceden Fantastico Deluxe proğramı vardı. Ancak, Softaculous proğramı daha güzel ve kullanımı daha kolay. Cpanel üzerindeki “Software/Services” başlığı altında bulunmaktadır. Şimdi bu ikona tıklayarak içine giriyoruz.

WordPress Kurulumu 6 - Softaculous Giriş

WordPress Kurulumu 6 – Softaculous Giriş

 

 

 

4-     Softaculous Anasayfa:  Softaculous anasayfasında görüleceği gibi, WordPress gibi pek çok programın kurulumuna imkan veriyor.

WordPress Kurulumu 7 - Softaculous Anasayfa

WordPress Kurulumu 7 – Softaculous Anasayfa

 

 

Şimdi, biz WordPress’i kurmak istediğimiz için, WordPress ikonunun üzerine geldiğimizde çıkan Install seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress Kurulumu 8 - Softaculousta WordPress Install

WordPress Kurulumu 8 – Softaculousta WordPress Install

 

 

5 – WordPress Kurulum Sayfası:

 

Resim 1 – WordPress Kurma Sayfasının birinci bölümü.

WordPress Kurulumu 9 - WordPres Kurma Anasayfa

WordPress Kurulumu 9 – WordPres Kurma Anasayfa

 

 

Yukarıda yapılan açıklamalara uygun yaptığım değişiklikler.

 

Resim 2 – WordPress Kurma Sayfasının birinci bölümünün son hali.

WordPress Kurulumu 10 - Domain ve Site adı vs. bilgiler

WordPress Kurulumu 10 – Domain ve Site adı vs. bilgiler

 

 

 

Siz kendi alan adı ve diğer bilgilerinize uygun olarak doldurmalısınız.

 

 

 

 

Resim 3 – WordPress Kurma Sayfasının ikinci bölümü.

WordPress Kurulumu 11 - Yönetici hesap bilgileri vs.

WordPress Kurulumu 11 – Yönetici hesap bilgileri vs.

 

 

6 – Tebrikler, Yazılım, başarıyla kurulmuştur.

 

WordPress Kurulumu 12 - Kurulum tamamlandı sayfası

WordPress Kurulumu 12 – Kurulum tamamlandı sayfası

 

Üsteki bağlantıya tıkladığımız zaman WordPress’i kurduğumuz site görüntülenecektir. Burada, WordPress’in otomotik olarak atadığı tema çıkacaktır. Bu otomotik temayı WordPress, zaman zaman değiştirmektedir. Benim kurduğum zaman bu tema çıkıyordu. Daha eskiden, başka tema çıkıyordu. Bu temayı kullanabilirsiniz ya da temanızı değiştirip başka bir tema kullanabilirsiniz. Yeni tema yükleme ve tema değiştirme konusuna ayrı bir başlık altında değineceğiz inşallah.

  

Kurduğumuz sitemizin görünümü.

WordPress Kurulumu 13 - Kurulan sitenin ilk hali - a

WordPress Kurulumu 13 – Kurulan sitenin ilk hali – a

 

WordPress Kurulumu 14 - Kurulan sitenin ilk hali - b

WordPress Kurulumu 14 – Kurulan sitenin ilk hali – b

 

 

 

Softaculous da kurduğumuz bütün siteleri toplu halde görebiliriz. Buradan, istediğimiz sitenin WordPress yazılımını kaldırabiliriz. Ayrıca, sitemizi yedekleyebiliriz. Softaculous proğramının buna benzer pek çok güzel ve faydalı özellikleri var.

WordPress Kurulumu 15 - Kurulumu yapılan sitelerin toplu listesi

WordPress Kurulumu 15 – Kurulumu yapılan sitelerin toplu listesi

 

 

Bu şekilde, WordPress’in kurulumunu resimlerle anlatmış olduk. Buraya kadar geldi iseniz, artık internette varlığınız başlamıştır demektir. Her hangi bir web tarayıcının adres çubuğuna site adresinizi (alan adınızı – domaininizi) yazdığınızda, siteniz en sade şekliyle karşınıza çıkacaktır.

 

Bundan sonra, sıra, sitemizin içeriğini oluşturmaya geldi. Ayrıca, sıra, yapacağımız bazı ayarlara ve yükleyeceğimiz bazı eklentilere geldi. Bütün bunları WordPress’in Yönetim Panelinden yapabileceğiz. Bundan sonraki aşamalarda bunları anlatacağız inşallah.

 

 

“3a – Softaculous ile WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)” hakkında 10 yorum

 1. Kardeşim teşekkürler, benimde bir kişisel web sitem olsun çok istiyorum, yıllardan beri merakımda var, fakat yaş 53 olunca biraz soğudum “bu yaştan sonra napacan” diyom kendi kendime, hakikaten düzenli ve açıklamalı bilgiler vermişsin, çok çok teşekkürler. Çalışmalarında başarılar dilerim. Trabzondan sevgiler.

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba Hasan Bey,

   Güzel duygularınız için ve bu güzel duygularınızı burada paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Sitemin ziyaretçilerine faydalı olmaya çalışıyorum ve bunu yaparken hiç bilmeyen birini esas alarak yazılarımı yazmaya çalışıyorum. Kendimin hiç bilmediği zamanları düşünüyorum, o zamanlarda neleri merak ettiysem onlara cevap olacak şekilde açıklamalar yapmaya çalışıyorum. Benim amacım, benim öğrendiğim gibi, site ziyaretçilerimin de kendi kendine web sitesi yapmasını öğrenmelerinde yardımcı olmaktır.

   Diğer taraftan, yaşınızın 53 olması, yıllardır merak ettiğiminiz ve yapmayı istediğiniz bir şeyden vazgeçmenizi gerektirmez. Ne kadar yaşayacağımızı Allah bilir. Örneğin, siz 73 yaşına kadar yaşayacak olsanız, bu 20 yıl demektir. Geri kalan bundan sonraki 20 yıl da istediğiniz bir şeyi yaparak geçirmiş olursunuz. Web sitesi kurma işi, insana çok çeşitli kapılar aralamaktadır. Eğer site yapmayı öğrenirseniz bunların da farkına varmaya başlarsınız. Bilindiği gibi, artık bilgi çağındayız. Bilgi çağında da en önemli araç bilgisayar ve internettir. İnternette hep başkalarının yazdığı ve paylaştığı şeyleri takip etmek yerine kendimizde aktör olmalıyız diye düşünüyorum. Bunun yolu da site kurmayı öğrenmekten geçiyor.

   Siz, bu yolda, yola çıkarsanız takıldığınız her konuda size yardım edeceğime söz veriyorum. Sadece sitemde yazdığım yazılarımla değil, ayrıca da size yardımcı olacağım inşallah.

   Saygılarımla…

 2. Hocam elinize sağlık güzel anlatmışsınız, yalnız bu opencart tarzı siteler kurarken de ayrıca para ödememiz gerekir ? WordPress mantığı ile yapabilir miyiz? Denemeden önce bir bilgi sahibi olmak istedim. Teşekkürler..

  1. Web Sitesi Yapmak

   Bilindiği üzere, WordPress, çok yönlü bir sistemdir. WordPress ile kişisel blog, kurumsal blog, kurumsal site, tanıtım sitesi, video sitesi, oyun sitesi, portal ve haber sitesi, forum sitesi ve tabii ki e-ticaret sitesi yapılabilmektedir. Temel sistem aynıdır. Farklı tema ve eklenti kullanılarak yukarıda sıraladığım farklı farklı siteler yapmak mümkün oluyor.
   Bir de, sadece e-ticaret üzerine hazırlanmış e-ticaret sistemleri – yazılımları- vardır: Opencart, cscart, magento ve oscommerce gibi sistemler bunlara örnektir. Bunlar, WordPressten bağımsız sistemlerdir.

   Bu ön bilgilerden sonra sorunuza gelince, site kurarken, zorunlu olarak ödenmesi gereken ücretler vardır: Bunlar, domain ve hosting için verilecek ücretlerdir. Bir de, hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri olan yazılımlar, temalar, eklentiler vardır.

   Opencart, yukarıda değindiğim gibi sadece e-ticaret üzerine hazırlanmış açık kaynak kodlu bir e-ticaret yazılımıdır. Opencart yazılımı, açık kaynak kodlu olduğu için para ödemeniz gerekli değildir. Ancak bir site kurmak için gerekli olan domain ve hosting için para ödemeniz gerekecektir.

   Eğer, bu sitedeki Web Sitesi Yapma Aşamalarını takip ederek site kuracaksanız; 1. ve 2. aşamayı aynen uygulayacaksınız, ancak 3. aşamaya gelince, WordPress kurmak yerine Opencart yazılımını kuracaksınız. Softaculous ile kuracak olursanız, aynı WordPress kurar gibi OpenCart’ı seçtikten sonra gelen formu doldurup kurmaya devam edeceksiniz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 3. Sormak istediğim ne zaman içerik oluştuşturma bilgilerini öğrenebileceğiz.Ve takipçi sitesi bu şekilde oluşturabilirmiyiz.Bu arada emeğinize yüreğinize sağlık gerçekten müthiş bişey başarıyosunuz.Umarım başarılarınız daim olur.Şimdiden cevapladığınız için teşekkürler 🙂

  1. Web Sitesi Yapmak

   Aras Bey,
   Güzel yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de hem içerik oluşturma bilgilerini hem de site yapma ile ilgili pek çok bilgiyi siteye aktarmak istiyorum. Ancak, sadece yazmış olayım diye de yazmak istemiyorum. Amacım, daha önceki yazılarımda olduğu gibi, hem resimli hem de en ince ayrıntısına kadar detaylı yazmak. Çünkü, hiç bilmeyenin dahi verdiğim bilgilerle yapmak istediği şeyleri yapmasını hedefliyorum. Haliyle, böyle bir yazı çıkarmak için bayağı bir uğraş gerekiyor ve tabii ki zaman gerekiyor. İşte burada sıkıntı başlıyor. Çünkü, çok yoğun bir işte çalıştığımdan sitede yazı yazmak için zaman bulmakta çok zorlanıyorum. Ama ilk fırsatta hem içerik oluşturma konusunu hem de başka konuları yazacağım inşallah.

   Tekrar teşekkür ederim.

 4. Allah razı olsun kardeşim. ben bugüne kadar gerçekten böyle güzel anlatımlı bir site görmemişmiştm. Allah başarılarının devamını nasip etsin. inşallah ne istiyorsa en kısa zamanda nasip etsin. bu yaptığını baba oğluna yapmaz bu devirde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.