Ben de Sizin Gibiydim : )

WebSitesi Yapmak Zor mu?

WEB SİTESİ YAPMAYI NASIL ÖĞRENDİM?

 

» »  Bu siteyi, şuan, benim bir zamanlar olduğum yerde olanlara destek olmak için yaptım. Ben, internetin bana sunduğu imkanlarla kendi kendime web sitesi yapmayı öğrendim. Yine, internetin sunduğu olanaklarla web sitesi yapmayı öğrenmeye çabalayanlara kendi tecrübelerimi aktararak yardımcı olmak istedim.

» »  Evet, ben de kendi kendime bir site yapabilir miyim diye internette çok dolaştım. Evet, internette bu konuda pek çok bilgi var. Benim gibi hiç bilmeyenler için pek çok bilgi ve değişik fikir veriliyor. Hâl böyle olsa da, işin içinden çıkmak yine de çok zor. Çünkü, her site işin bir parçasını anlatmış oluyor. Bizde de bu parçaları birleştirecek bilgi yok. Olsa zaten yaparız 🙂 Ben, bu sitede, bu parçaları birleştirmeye çalışıyorum. Zaten bu parçaları birleştirdikçe, sitenizi adım adım yapmış oluyorsunuz.  

» »  İnternette pek çok bilgi okuyordum ancak bir türlü işin içinden çıkamıyordum. Nereden başlayacağımı bile tam çözememiştim. Sonuçta, olayı şöyle çözdüm. Bir sitede bir ürün tanıtılmıştı. Bu sitede, bu ürünle, hiç bilgisi olmayan birine, bir web sitesinin A dan Z ye nasıl kurulduğu bilgisinin verildiği iddia ediliyordu. Hatta, daha fazlası iddia ediliyordu. Mesala, kurduğumuz web sitesinin Google gibi arama motorlarında nasıl ilk sayfaya, hatta ilk sıraya çıkabileceği bilgisini, internetten para kazanma yollarına ilişkin bilgileri vs. içerdiği iddia ediliyordu. Ayrıca, internetten mail yoluyla devamlı destek olunacağı vaat ediliyordu. Ben de inandım ve bu ürünü aldım. Çünkü, bir konuda ilerleyebilmek ve kendini geliştirebilmek için o konuda benden daha tecrübeli ve daha bilgili birisini ya da birilerini kendime örnek almam gerektiğine inanıyordum. Hâlâ aynı düşüncedeyim. Ve onun gittiği yollardan gitmek gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde yapmak, insana hem zaman kazandırır hem de hedefinden şaşmamasını sağlar. Böyle inandığım için kendime bir rehber olması açısından bu ürünü aldım ve bu ürünün sahibi Serdar YÜKSEL Bey’i kendime rehber olarak kabul ettim. Gerçekten hiç pişman olmadım. Bu ürün, e-kitaplardan ve videolardan oluşuyor. Serdar Bey de vaat ettiği gibi her zaman bana destek oldu, halen de oluyor. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

» »  Şuan, bu üründen elde ettiğim bilgilerle kendime siteler kurdum. Halen de içeriklerini zenginleştirmeye devam ediyorum. Ayrıca, internet sitesi yapma konusunda kendimi geliştiriyorum. İlgilenenler için bu sitenin adresini vereyim, isteyenler inceleyebilir. Aksi takdirde, eğer bu işlerde yeterince bilgi birikiminiz yoksa, internette boşa çok zaman harcarsınız. Benim bir zamanlar harcadığım gibi… Bahsettiğim ürünün adı, “Masterkazanç Dijital Eğitim Seti” dir. Şimdi, bahsettiğim siteyi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

»  »  Daha bu ürün hakkında tam olarak bir şey bilmeden, bu ürünü almaya karar vermiştim. Çünkü, bir hayalime ulaşma yolunda, bu ürüne vereceğim parayı kaybetsem de gam değil diye düşündüm. Bu ürünü aldım ve inceledim. Gördüm ki, para kaybetmek bir yana para kazanmanın yollarını da öğretiyordu. Çok doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. Buradaki bilgilerle önce X-ticaret‘e üye oldum. Daha sonra bu site aracılığı ile tanıma fırsatı bulduğum “GooMass” adındaki dijital ürünü aldım. GooMass adlı bu ürün, aslında satış ortaklığı sistemini öğretiyor. Satış ortaklığı sistemi, internetten para kazanma yollarından biridir. Ve benim en çok sevdiğim ve ilgilendiğim para kazanma yöntemidir. “GooMass”, bu konuda, en doyurucu bilgilerin verildiği bir eserdir. Bu ürünle birlikte ücretsiz olarak verilen “Web Sitesi Kurma Rehberi” adında bir dosya da var. Bu iki ürünü incelediğimde, artık benim bir site yapabileceğimden emin olmuştum. Artık, bir web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını bütün yönleriyle bulmuştum. Artık, web site yapmak, benim için bir zevk haline geldi.

İstediğim siteyi yapabilecek duruma geldim. Örneğin, benim içeriğini oluşturmaya devam ettiğim sitelerden biri,  www.bedavasitekur.info adındaki sitedir.

 

BU SİTEDE NELER BULABİLECEKSİNİZ?

 

Bu site temel olarak şu bölümlerden oluşmaktadır.

→  1-  ANASAYFA başlığı altında bu yazı ve diğer yazdığım değişik konulardaki yazılar yer almaktadır. Bu yazılarıma devam edeceğim inşallah.

→  2-  Web sitesini yapma konuları, kolay anlaşılabilir olması ve kolay takip edilebilir olması açısından aşamalara ayrılmıştır. Ve ne yaptığınızdan emin olabilmeniz için mümkün oldukça resimlerle anlatılmıştır. Bu bölüm, WEB SİTESİ YAPMA AŞAMALARI adında sitede yer almıştır. Bu bölümde, web hosting (web alanı) hizmeti ile birlikte bir domain name’i (alan adını) ömür boyu ücretsiz veren “arvix.com”u neden tercih ettiğimiz konusu da yer almaktadır.

→  3-  İnternet ve Web Sitesi Yapma ile ilgili pek çok temel bilgiyi içeren INTERNET başlıklı sayfa yer almaktadır.

→  4-  Web Sitesi Yapma’nın temelini oluşturan DOMAIN NAME (Alan Adı) hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceksiniz.

→  5-  Yine, Web Sitesi Yapma’nın temelini oluşturan WEB HOSTING (Site Barındırma) Hizmeti konusu ayrı ayrı sayfada ayrıntıları ile incelenmiştir.

→  6-  Bu sitenin yapımında ve dünyadaki pek çok ünlü sitelerin kullanımında kullanılan WORDPRESS hakkında işinize yarayabilecek bir çok bilginin yer alacağı bir sayfa eklenmiştir.

→  7- Bir sitenin Google gibi arama motorlarında ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkması için gerekli ayarlamaların yapılması gerekir. İşte SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) denilen bu işlemler zinciri hakkında da bir sayfa mevcuttur.

→  8- Web Sitesi Yapma ya da Kurma ile ilgili olabilecek pek çok terimi içine alan SÖZLÜK bölümü de sitemize eklenmiştir.

→  9-  Son olarak kendimle ilgili bazı bilgilerin yer aldığı HAKKIMDA adlı bir sayfa ve bize ulaşmanızı kolaylaştıracak İLETİŞİM adlı bir sayfa vardır.

 

» »  Siteye ayrı bir forum sayfası konulmamıştır. Sebebi ise web sitesi yapma işlemleri, aşama aşama anlatıldığı için her aşama ile ilgili sayfanın altına yorum bölümleri açılmıştır. İlgili, o konuyu okuduktan sonra, aradığı soruya cevap bulamadıysa, hemen o konunun altındaki yorum bölümüne sorusunu yazabilecektir. Bu şekilde her aşamayla ilgili soruların bir arada toplanması amaçlanmıştır. Sorulan soruların cevabını, eğer ben biliyorsam hemen yazarım, eğer bilmiyorsam benimde bilgisine başvurduğum rehberlerimden birine (mesela Serdar Bey’e) sorarım ve size yine cevap buluruz inşallah. Ayrıca, sitemize iletişim sayfası eklenmiştir. Arzu eden buradan da direk mail yoluyla bize ulaşabilir. Şimdi, ilgilendiğiniz yazıları ya da sayfaları okumaya devam edebilirsiniz.

Bu arada tema arayışı içinde olanlar için bir not eklemek istiyorum: www.themeforest.net adresinde müthiş temalar var. Ücretli olduğu bilgisini de vereyim. Ama iyi bir tema seçtiğinizde sitenizin görüntüsü çok güzel olacaktır. Sitenin görüntüsü, ziyaretçileri ilk etkileyen husustur. Onun için önemlidir.

“Ben de Sizin Gibiydim : )” hakkında 44 yorum

 1. çok güzel umarım devamı gelir. takipteyim.tam aradığım şey fakat bir yere mail adresinizi iğnelerseniz iyi olabilir burada kalabalık etmek istemediğim sorularım var da 🙂

  1. Betül hanım, haklısınız. İrtibat için hemen bir iletişim bölümü ekleyeceğim. Oradan direk bana yazabileceksiniz. Ayrıca, sorularınızı bu bölümde de paylaşabilirsiniz. Böylelikle, belki başkaları da bu soruları ve cevapları okuyarak faydalanır. Yazmaya devam edeceğim inşallah 🙂 Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.

 2. siz web sitesi yapmaya yeni başlayanlar için sadece affiliate programınızdaki kitabın satışını yapmışsınız ve sanırım bu siteyide bu yüzden kurmuşsunuz.

  1. Murat bey, öncelikle, yazımı okuyup yorumunu samimi olarak benimle ve dolayısıyla sitemizin diğer ziyaretçileri ile paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazımda da belirttiğim gibi, benim web sitesi yapma konusunda her hangi bir eğitim almışlığım yok. Ne bir kursa gittim, ne de okuduğum okullarda bu konuyla ilgili bir ders aldım. “Ben, bu işin uzmanıyım.” diye bir iddiam da yok. Ancak, ben şuan web sitesi yapabiliyorum. Bunu yaparken profesyonel web tasarımcılarının hazırlamış olduğu hazır şablonları ve WordPress gibi bazı proğramları kullanıyorum. Tabii, ben bu sitemde bunları nereden öğrendiğim sorusunun cevabı olarak da daha önce satın almış olduğum bazı ürünlerden de bahsediyorum. Özellikle web sitesi yapma ile ilgili ürün olan Web Sitesi Kurma Rehberi adlı Serdar YÜKSEL Bey’in hazırladığı üründen bahsediyorum. Benim web sitesi yapmayı öğrenme hikayem, böyle… Bu konudaki bilgi ve tecrübelerimi yazmaya devam edeceğim. Belki gün gelir, birileri, benim sitemden alacakları bilgilerle web sitesi yapmayı öğrenir. Belki, siz bile birşeyler öğrenirsiniz 🙂 Ve site yapmayı öğrenenler, hikayelerinde bu siteden bahsederler 🙂 Temennim budur benim…

   1. WebSitesiYapmak

    GÜNCELLEME:

    Bu yoruma verdiğim cevaptan sonra aradan bayağı yıl geçti. Bu süre içerisinde, hemen her şeyde olduğu gibi bu sitede yazdığım şeylerde de bazı değişiklikler oldu. Bahsi geçen “Web Sitesi Rehberi” adlı ürün artık yayınlanmıyor. Onun için bu ürünün linkini değiştirdim. Bu yönde hâlihazırda yayında olan başka bir kursun bağlantısını buraya ekleyerek, bu yorumları okuyan siz değerli ziyaretçilerime yardımcı olmak istedim.

    Bu kurs, “WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal” adında bir kurstur. Ben satın aldım. Çok faydalandım. Hâlen takıldığım yerler oldukça açıp tekrar tekrar seyrediyorum. Benim bu sitede yazdığım ve yazmak istediğim hemen her şeyi içinde barındırıyor. İncelediğinizde sizde bunu görebileceksiniz.

    Bu kursa buradaki bağlatıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 3. sevgili arkadaşım bende gerçekten iyigüzel bilgiler vereceğini düşündüm ama maalesef ürün pazarlamanın başka bir traktiğini yazmışsın buraya.Başka kişilerin verdiği bilgileri kötüleyip sizin sattığınız ürünü yükselterek satış yapmaya çalışıyorsunuz…bu hoş değil…

  1. Sevgili Mustafa arkadaşım, sitemle ilgilenip yorumunu açık yüreklilikle paylaştığın için teşekkür ederim. Anasayfa’daki ilk yazımda, site yapma işini nasıl öğrendiğimi anlatıyorum ve bu sitenin içeriğini başlık başlık özetliyorum. Ben her zaman bilgiye ve tecrübeye saygı duymuşumdur. Her hangi birinin emeğini, bilgisini ve tecrübesini kötülemek gibi bir düşüncem yok, olamaz da. Diğer taraftan, bu günlerde diğer sayfaların altındaki konuları yazıyorum. Onları inceleme fırsatınız olursa, göreceksiniz ki orada hiç ürün adı geçmiyor. Sitemi daha bitirebilmiş değilim, daha yazmayı düşündüğüm çok yazım olacak. Takip etme imkanının olursa belki, size lazım olan bilgiler de olabilecektir. Saygılarımı sunuyorum.

 4. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about Bende Sizin Gibiydim : ) .

 5. Arkadaş faydalandığı bir ürünü tavsiye ediyor ne var bunda? Admin arkadaşım yorum yapan arkadaşlar web sitesi kurma rehberinin ne kadar değerli bir ürün olduğunu bilmiyorlar. Bende uzun zaman önce satın aldım, hatta satış sitesinde yorumum bile yayınlandı. Mükemmel bir üründür herkese tavsiye ederim…

  1. Merhaba Emine Hanım,

   Ben, bu ürünü almadan önce incelerken referanslar arasında bulunan sizin sitenizi (http://www.bestwaystoloseweight.biz) de incelemiştim. Çok beğenmiştim. Yorumlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi, sitemizi ziyaret edenlerin hemen hemen hiçbiri, bu ürünün değerini bilemiyorlar. Bende, bunun için sık sık vurgu yapıp, site kurmaya çalışanların faydalanmasını temin etmeye çalışıyorum. Bu şekilde onların işlerini kolaylaştıracağımı düşünüyorum.

   Tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 6. This is very nice one and gives in depth information. I think it will be helpful. Thank you very much for that extraordinarily first class editorial! Keep up the good work.

 7. I simply want to mention I am all new to blogging and site-building and really enjoyed you’re page. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have tremendous article content. Thanks a bunch for sharing your web-site.

  1. Web Sitesi Yapmak

   Merhaba SS Bey,

   Öncelikle yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim.

   Şunu hemen belirteyim ki, ben tasarımcı ve programcı olduğumu iddia etmiyorum. Yazılarımı okursanız bunu siz de çok iyi anlarsınız. Benim iddia ettiğim, profesyonel tasarımcı ve programcı olunmadan kendi kendine site yapılabileceğidir. Bunun en büyük kanıtı da şuan okuyup yorum yaptığınız sitemdir.

   Dünyanın en popüler İçerik Yönetim Sistemi olan WordPress programını kurup, hazır temaları yükleyip içeriğini de doldurmakla site kurmanın mümkün olduğunu açıklamaya çalışıyorum bu sitemde. Mesela, bu site benim amacıma hizmet ediyor ve benim işimi görüyor. Profesyonel tasarımcı ve programcılara saygım sonsuz. Çünkü, onlar bizler gibi programcı ve tasarımcı olmayanlara hazır program, tema vb. şablonları sunmasalar, bizim kendi kendimize site yapma şansımız olmaz. Onun için onlara minnettarım. Ama onlarda kendi kendine uğraşıp site yapanlara yukarıdan bakmamalılar diye düşünüyorum.

   Selam ve saygılarımla…

  1. Merhaba Aybar Dumlu Bey,

   Yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizin de belirttiğiniz gibi bu site, özellikle yeni başlayanlara yardımcı olmak için yapılmıştır. Her geçen gün yeni içerik eklenmektedir. Yazılabilecek daha çok konu var. Zaman buldukça yazmaya devam ediyorum.

 8. Buypasa ‘ya girdiğinizde birçok ürünle karşılaşacaksınız. Bu sitede bir çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler arasında seçim zor gibi gözükse de çok kolaydır. Bu ürünlerde çeşit çok olduğu için seçim o kadar kolaydır.

 9. I just want to tell you that I’m really new to weblog and honestly liked this web internet site. A lot more than likely I’m preparing to bookmark your blog post . You definitely come with exceptional articles and reviews. Bless you for sharing your internet web site.

 10. Ferdinand Balceiro

  You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.